11. november 1996 kell 22:00

Lasti lauskontrollimine piiril pahandab kaupmehi

Tolliameti tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu sõnul on kauba valdaja seaduse järgi kohustatud tolliametnike soovi korral kauba maha ja peale laadima, lahti pakkima või siis pakendit parandama.

Kui kauba valdaja seda ise ei tee, siis teeb toll eelmainitud operatsioonid tema kulul, tellides laadimistöö teenused erafirmalt, lisas Udu.

ASi Eesti Merelaevandus juhatuse liige Jaan Kalmus ütles, et selline süsteem, kus toll ostab erafirmalt kauba maha- ja pealelaadimise teenuse, tekitab kauba valdajale ettearvamatuid lisakulutusi, sest erafirmade tariifid on kohati väga erinevad ning need tuleb tasuda kauba valdajal.

Kalmuse ütlusel ei ole erafirma osutatavate teenuste kohta kehtestatud mingeid kindlaid hinnapiiranguid ega regulatsiooni. See on põhjustanud olukorra, kus tolliladu haldav firma võib kehtestada tariife oma äranägemise järgi, märkis Kalmus.

Udu sõnul on kauba valdajal näiteks raskete kaupade puhul siiski odavam kasutada tollilaos sellise erafirma teenust, kel on vajalikud tõstemehhanismid. Kas kauba valdajal on lõppkokkuvõttes odavam kasutada erafirma teenust või kaup ise maha laadida, sõltub eelkõige ikkagi sellest, millise kaubaga on tegemist, lisas ta.

Kalmuse sõnul öeldakse ettevõtjale, millist tolliladu ta peab kasutama, kuid samas ei tea ettevõtja kunagi, millised on selle tollilao tariifid.

Toomas Udu ütles, et toll käitub nii vaid siis, kui pärast laeva saabumist sadamasse ei tule omanik kaubale vastu. Siis suunatakse kaup laevalt maha laadimiseks tolli valitud tollilattu, märkis Udu.

Hetkel kuum