Österby küla elanike seas on Sügise kool tuntud ka maltsakooli nime all. See nimi iseloomustab ettevõtmist üsna tabavalt, sest taluperenaine ja «koolmeister» Aime Sügis toitub ise vaid toortoidust ja jagab samasugusi teadmisi ka oma õpilastele.
Sügise õpilased saavad teada, kuidas valmistada salateid esmapilgul mittesöödavatest taimedest, harida põldu väetisteta ja olla terve ning tugev liha söömata. Aime Sügis võtab kooli eesmärgi kokku sõnadega -- olla terve ja saada terveks.
Sügis peab kooli Nelase talumuuseumis, milleks on algsel kujul taastatud rannarootslaste talu. Talu või õigemini selle varemed ostis Sügis 25 aastat tagasi. Tervisliku eluviisi kool on Sügise sõnul praegu olemas vaid tänu tema riigikogus teenitud palgale.
Tervisliku toitumise propageerija on nädalasi suvekursusi korraldanud juba 10 aastat ja selle aja jooksul on Noarootsis käinud erinevaid inimesi. Paraku jääb huvilisi iga aastaga vähemaks, tunnistab Sügis.
Vahel juhtub ka, et Nelase talus pakutav kohutab taimetoiduhuvilised nii ära, et nad jooksujalu minema ruttavad. «Inimesi hirmutab ehk liigne eksootilisus ja siia sattudes on asjasse mittepühendututele kõik sama võõras kui Hiinas,» jutustab Sügis.
Tema ise oli sunnitud eluviisi muutma 15 aastat tagasi, kui arstid tal vähi diagnoosisid ja ilma operatsioonita enam palju elulootust ei andnud. «Tulin siia surema, sest operatsiooniga polnud ma mingil juhul nõus,» lausub Sügis. «Jõin iga päev meega taimeteed ja ootasin surma.»
Kaks aastat hiljem jättis ta maha lihasöömise ja nüüd kavatseb loobuda ka keedetud toidust. Ka leib ja piim pole Sügise igapäevased toiduained. «Piim on beebide jaoks,» põhjendab ta.
Sügis ostab poest vaid pärmi ning turult rosinaid ja pähkleid. Kõik ülejäänu söögiks kõlbulik kasvab Nelase talu maadel, mida on kokku kolm hektarit.
Põldu harib Sügis väetisi kasutamata, kaevamata ja kõplamata. «Mulda kobestavad vihmaussid, kes on siinkandis hästi suured,» seletab ta. Peenarde parima asukoha määrab ta pendliga.
Sügis peab loenguid tervislikest eluviisidest ka talvel, nädalalõppudel Tallinnas ja kord aastas Tartu ülikooli dietoloogidele. Paraku lähevad aga Sügise ja arstide ideed kardinaalselt lahku.
«Arstid ei usu, et eluviisi muutmine ravib kõiki haigusi,» räägib Sügis nördinult. Samas tunnistab ta, et taimesöömist alustades võivad haigused alguses hullemaks minna. «Tuleb kõik ära kannatada ja jätkata; varsti tundubki liha maitse vastik,» annab Sügis lihtsa retsepti.
Hetkel kuum
“On selge kahtlus, et see asi on juba ammu maksejõuetu”
Veel paar aastat tagasi tegutses Tallinnas kaks taimetoidubaari, nüüdseks on mõlemad hingusele läinud. Ühe tundmatuks jääda soovinud taimetoitlase sõnul läksid baarid pankrotti seetõttu, et inimestele ei osatud seda ideed meeldivaks teha.
«Minu meelest võib taimetoitlust mingil määral kaalujälgijate liikumisega võrrelda,» sõnab ta. «Sügis võiks rõhuda näiteks toitude madalale kalorsusele, siis leiaks ta rohkem jüngreid.»
Sügise sõnade kohaselt ei pea ta kooli niisama nalja pärast. «Ma tasun võlga oma elu eest,» lausub ta tõsiselt.