17. november 1996 kell 22:00

Tartus napib kaasaegseid äripindasid

Kuna Tartus liigub pealinnaga võrreldes vähem raha, on seal ka hinnad madalamad ja ehitustegevus väiksem. Uusi büroopindasid on ehitanud peamiselt pangad: Ülikooli tänavale kerkib Forekspanga hoone, valminud on Hansapank, ERA Pank ja Ühispank. Sellega on lisandunud kvaliteetset ja suhteliselt kallist büroopinda. Kuna pangahooneid valmis korraga palju, alandas see maaklerite hinnangul südalinnas rendihinda. Praegu makstakse Rüütli tänaval ühe ruutmetri eest kuus 150--200 krooni. Sinna on aga raske autoga ligi pääseda ja parkimiskohti napib.

Kesklinnast väljaspool on mitu suuremat büroohoonet. Hinnatasemelt järgneb kesklinnale Tartu KEKi hoone Riia tänaval, kus ruutmeetri eest makstakse kuni 100 krooni. Viimasel ajal on seal rendihinnad langenud 70--80 kroonini. Kõige kaugemal kesklinnast on Tähe tänaval paiknev endine Tartu Ehitustrusti hoone, kus hind on sõltuvalt korrusest ja ruumide seisukorrast 50--60 krooni. Tartu Majas Betooni tänaval makstakse ruutmeetri eest keskmiselt 70 krooni. Samasse hinnaklassi jääb ka Sangari peahoone Annelinnas, kus esimene korrus on äripindadeks ümber ehitatud. Üsna tavaline rendihind kesklinnast kaugemal on 30--40 kr.

Rendipindade nõudmine pakkumist oluliselt ei ületa, kuid puudus on keskmise suurusega kvaliteetselt remonditud bürooruumidest, mille hind 50--60 krooni.

Pindi Kinnisvara hinnangul on perspektiivne ärirajoon Ropka-Variku tööstuspiirkond, kuna seal on palju ruumi, korralikud kommunikatsioonid ning avarad parkimisvõimalused. Praegu on hoonete ümbrus aga halvas seisukorras ning nõuaks suuri investeeringuid. Remonditud ruumi saab seal praegu rentida 30 krooniga.

Müügiks on valmis büroopinda Tartus väga vähe.

Kalleimad kaupluseruumid asuvad südalinnas Raekoja platsil ja Rüütli tänaval, kus tavaline renditase on 200 krooni ümber, hinna tipp ületab aga 300 krooni.

Laopindasid pakutakse palju Ravila tänaval, kuhu jääb suurem osa Tartu hulgikaubandusest. Rendihind on seal 20--30 kr/m², reaalne müügihind aga 2000--2200 kr/m². Viletsamas seisukorras on Tehase ja Turu tänava ristmiku ümbruse hooned, mida saab rendile alates 10 kroonist ruutmeetri eest.

Korraliku tootmishoone koos laoplatsidega saab Tartus osta rohkem kui miljoni krooni eest: ruutmeetri hind on ligikaudu 850 kr.

Hetkel kuum