27. november 1996 kell 22:00

ERA Pank tõusis reitingus, PEP langes

Kommertspankade riskireitingus toimusid oktoobris järgmised muutused: Hansapanga järel tõusis reitingus teisele kohale Ühispank, varem teist positsiooni hõivanud Forekspank libises kolmandaks, neljandal kohal on endiselt Hoiupank.

Teist kuud järjest oli suurim tõusja ERA Pank, kes liikus taas kolm kohta ettepoole, kuuendaks. ERA Panga turuosa suurenes oktoobris 2,11-lt 2,56 protsendile. Ka vähenes märgatavalt kaotsimineva ja oodatava raha mass.

Suurim langeja oli Põhja-Eesti Pank, kes taganes kaheksandale kohale. PEP esindas oktoobris kõige suurema finantsvõimendusega kommertspanka, kus iga omakapitali krooni kohta tuli 15,15 krooni bilansimahtu. Ajal, mil paljud pangad korraldavad panga kapitaliseerituse suurendamiseks aktsiaemissioone, on PEP jäänud kõrvaltvaatajaks. Mõned kuud tagasi liikunud jutt emissioonist on nüüdseks vaibunud.

Kommertspanganduse keskmised näitajad räägivad pankade likviidsuse vähenemisest oktoobris. Rahaturu diilerite sõnul jätkus sama tendents ka novembris: üleööturul oli nõudlus lühiajalise raha järele suurem kui pakkumine. Isegi nii suur, et räägiti likviidsuskriisist.

Kasumi kasvatamise seisukohalt oli oktoober hea kuu. Koos eelmiste aastate jagamata kasumi/kahjumiga suurenes summaarne kasum oktoobris 51,8 mln võrra 405,4 mln kroonini. Et oktoobrisse langes ka Hoiupanga uusemissioon, 32 mln kr, siis langes pankade keskmine leverage omakapitali jõudsa kasvamisega 9,37 korralt 8,87 korrale.

Hetkel kuum