4. detsember 1996 kell 22:00

Kaks hinnaklassi telefonijaamu

Väikesed telefonikeskjaamad jagunevad funktsioonidelt ja hinnaklassilt kahte gruppi: kallid ja võimalusterohked ISDN-jaamad ning odavad tavalised keskjaamad. ISDN-side tagab kasutajale hea kõnekvaliteedi ja kiirema andmeedastuse. ISDN-side võimalusele viitab järgmisel leheküljel oleva tabeli esimene lahter 2B+D. 2B+D annab võimaluse pidada ühel liinil kuni kaks üheaegselt toimuvat kõnet. Kinnise tooni saab kolmas helistaja. Lisaks on võimalik liinile ühendada sõltuvalt voolutarbest kuni kaheksa seadet, mis kasutavad erinevat linnanumbrit.

ISDN-telefonid võimaldavad lisaomadusi, milleks analoogvõrk suuteline pole. Esmalt on neil hea helikvaliteet, kuna aparaadis muundatakse analoogsignaal digitaalseks. ISDN-telefonide eeliseks on helistaja numbrinäit, maksuinfo, otsevalimine jne.

Tänases hinnapakkumuses on võimalusterohkematest telefonidest esindatud Ascom BCS 8, Siemens Hicomi mudelid 100E ja 112E ning DeTeWe Varix 14. Hicomi kaks mudelit on üsna sarnased, kuna tegemist on ühe seeriaga. Jaamad on moodulsüsteemiga, võimaldades hetkevajaduste järgi komplekteerida ja suuremate kaartide abil laiendada.

Varix 14 puhul võib 2B+D ehk ISDN BRI linnakanaleid ühendada kuni neli, millest kahe ühendamist sisaldab baasmoodul ning kolmas-neljas ühendatakse vajadusel laienduskaardiga. Varix 14 sisaldab kuni 18 pordi (nii linna kui ka siseliinid) ühendamise võimaluse. Neist 10 on baasmoodulis ning 8 ühendatakse laienduskaartidega ning need võivad olla nii digitaal/analoogsideliinid kui linnakanalid. Baasmooduli pordid jagunevad järgmiselt: neli ISDN BRI kanalit, mis on universaalsed nii linna- kui siseliinide jaoks (st kuni 8 digitaaltöökohta või 2 BRI linnakanalit + 4 digitaaltöökohta või 1 BRI linnakanal + 6 digitaaltöökohta); lisaks on baasmoodulis veel kaks analoogtöökohta ja ukseavaja võimalus. Analoogtöökohtadel saab kasutada R-klahviga lihttelefone või fakse (G2, G3), modemeid jne. Jaamad võimaldavad lisaks ISDN-võrgu teenustele hulka lisafunktsioone, alates piirangutest ja konverentsidest liinide grupeerimise, vaheküsimuse ja öö-päeva rezhiimideni. Lihtsama jaamavariandina on DeTeWe-l pakutud ca 8000kroonist Varix 32.

Siemensi jaamadest on lisaks ISDN-jaamadele pakkumuses esindatud klassikaliselt lihtne Siemensi Euroset Line 16, mis on võimeline erinevatele välisliinidele saatma eri tüüpi numbrivalimist (toon- või pulssvalimist). Euroset Line 16 võib kitsaks jäämise korral laiendada suuruseni 4 välisliini/16 siseabonenti.

Nagu järgmisel leheküljel olevast tabelist näha, on muudest jaamadest laiendatavad veel mõned Panasonicu tüübid, Nokia Swingi (10/32) ja Erifox III. Viimasel standardset laiendamiskaarti ei ole, kuid laiendada saab kahte jaama liites, kusjuures tulemuseks saadakse liinide arv 6/14. Sel juhul sissetulevate kõnede puhul ei ole mingeid piiranguid, kuid ühest jaamast väljaminevad kõned ei saa teise jaama magistraalliine kasutada. Kui sellist laiendamisvõimalust kasutatakse, saab töö paremaks organiseerimiseks koormust jaotada ning määrata, mis numbril millal ja kuhu helistatakse. Ka Erifox III on võimeline korraga kasutama analoog- ja digitaalliine.

Hetkel kuum