4. detsember 1996 kell 22:00

Kas sooduslaen põhjustab kinnisvaraturu elavnemise?

Ei usu, et see summa eriti kinnisvarahindu kergitaks. Mida ta kergitada võib, on EVP hind. Väiksema raha omanik saab muretseda EVPsid. Kuid ega näiteks sadat tuhandet EVPdes pole kellelgi niisama olemas. Raha EVPde ostmiseks peab igal juhul olema. Sellele, kellel vähekenegi raha, on see laen igati soodus.

Praktika näitab, et omanik tahab üürnikust lahti saada peamiselt kolmel põhjusel. Ta tahab kas ise sellesse majja elama asuda, otsib endale senisest paremat üürnikku või tahab maja millekski muuks ümber ehitada.

Laenu tähtaeg on kuni 15 aastat, intress võla jääksummalt kuni 12%. Kui pank lepib vähemaga, siis saab ka väiksema protsendiga. Tegemist on üksikisiku laenuga. On kolm inimestegruppi, kes raha saavad. 60% laenurahast saavad tagastamisele kuuluvate eluruumide üürnikud kas ümberasumiseks või uue eluaseme hankimiseks. 20% läheb kohalikule omavalitsusele. See raha läheb nendele üürnikele, kes ise ei suuda eluaset ehitada. Neile siis uus eluase kas ostetakse, ehitatakse või renoveeritakse ja antakse üürile. Ülejäänud 20% läheb õigusjärgsetele omanikele tagasisaadud maja renoveerimiseks. Oletatav laenufondi summa võiks olla 250 miljonit krooni, mis jaotub mitme aasta peale.

Kinnisvaraturul ja kin-nisvarabüroodel võiks alati kliente rohkem olla. Samal ajal on probleem selles, et osta tahetakse odavamalt ja müüa tahetakse kallimalt. Ma ei ütleks, et pakkumisi üle oleks. Kinnisvaraturg on üsna normaalne.

Loomulikult on Tallinna kesklinnas päris paljud korterid sellised, mida omanik on üle hinnanud. Oleme võtnud sellise seisukoha, et ütleme inimesele reaalse hinna, mille ta võiks kätte saada. Kui inimese poolt soovitud summa on midagi üleloomulikku, siis me temaga lihtsalt ei tegele. Kui ta on ümber mõelnud, siis hakkame temaga edasi tegelema.

Korterid, mis maksavad üle 300 000 krooni, ostetakse reeglina pangalaenuga. Laenuprotsendid on suhteliselt soodsad. Paistab, et selliseid inimesi, kes suudavad iga kuu laenuintresse maksta, ikka juba on.

Üks kontingent ostjaid on noored pankurid. Nemad oskavad oma aega ratsionaalselt planeerida ja tahavad, et korter oleks töökoha lähedal.

Lasnamäel on aga pakkumine tunduvalt suurem kui nõudlus. See toob kindlasti sealseid hindu ka alla. Varsti jõuab see aeg kätte ka Mustamäe vanemate paneelmajade puhul. Rendihinnad tõusevad vaikselt nagu kõik muudki hinnad, kuid mingit suurt hüpet ei toimu.

Hetkel kuum