5. detsember 1996 kell 22:00

Kohvivarud defitsiidis

Kuld jätkas ka sel nädalal madalusrekordiga. Teisipäeva pärastlõunal fikseeriti kulla hinnaks Londonis 367,40 dollarit untsist, mis on madalaim tase alates 1993. aasta 3. novembrist. Kolmapäeval kerkis see taas veidi üle psühholoogiliselt tähtsa piiri 370 USD/oz. Kui dollari kurss lähiajal ei lange, võib kulla hind langeda edasi. Vaatamata madalale hinnale ja on nõudlus füüsilise kulla järele praktiliselt nullilähedane. Ja seda ajal, mil traditsiooniliselt on juveelikaubanduse kõrghooaeg! Paljud suured väärismetallide tarbijad on kulda seekord ostnud eelnevalt suurtes kogustes. Eilne ennelõunane fiksing langes jälle alla 370 dollari taseme (368,30USD/oz).

Kohvi hind on viimase kuu jooksul pidevalt langenud. Rahvusvahelise kohviorganisatsiooni andmetel maksis nael Arabicat eile 114,70 USA senti ja nael Robustat 64, 51 senti. Peaaegu kuu aega tagasi (8. novembril), olid arvud vastavalt 129,62 ja 71,65, mis teeb hinnalanguseks 12 ja 10 protsenti. Langustendentsi ei jätku aga arvatavasti kauaks. Maaklerite hinnangul seisab kohviturg järgmisel aastal silmitsi toodangudefitsiidiga. Defitsiidi suurust hinnatakse 72 000 tonnini ja selle tulemusena võib kohvi hind tõusta juba lähikuul kuni 30 protsenti, ei ole välistatud ka kuni 60 protsendine tõus. Seda vaatamata asjaolule, et saak Brasiilias ja teistes olulistes tootjamaades oli samal tasemel eelmiste aastatega. Probleem seisneb hoopis asjaolus, et tarbijad ei ole oma varusid täiendanud mitme aasta jooksud ning nende varud on lähenemas kriitilise miinimumhulgani, mis on vajalik turu tasakaalu säilitamiseks.

Venemaa valitsusringkondades käib arutelu küttemasuudile eksportmaksu kehtestamise üle. Kuigi praegu on veel vara öelda, kas seda üldse tuleb, räägitakse maksutasemest 80 000 rubla tonni kohta.

Hetkel kuum