10. detsember 1996 kell 22:00

Olümpia hotelli erastamisel mitu võimalust

Kui omanikega kokkuleppele ei jõuta, müüakse 55,1 protsenti Olümpia riigile kuuluvaid aktsiaid avalikul enampakkumisel, kusjuures äriseadustiku järgi on senistel aktsionäridel eelisostuõigus, rääkis Sarnet. «Kui on võimalik saavutada kokkulepe, on eesmärk osa aktsiate avalik müük ja osa aktsiate eelisostuõigusega müük, nagu Saku õlletehase ja Eesti Gaasi puhul,» lausus ta.

Praegu kuulub 29,2 protsenti ASi Hotell Olümpia aktsiatest Baltic Republics Fundile, 10,1 protsenti Briti fondihaldurile Mercury Asset Management ja 5,5 protsenti hotelli endise ja praeguse tegevjuhi Andres Liinati ja Tarmo Sumbergi firmale Inn Grupp. Hotellihoone jääb ka pärast aktsiate müüki riigile. ASi Hotell Olümpia rendileping kehtib veel 13 aastat.

Väino Sarnet ütles, et Olümpia hotelli aktsionäridega pole praegu veel kokkulepet saavutatud. Erastamise väljakuulutamise aeg sõltub tema sõnul läbirääkimiste tulemustest, kuid seda ei juhtu veel sellel aastal.

«Ma ei saa päris kindlalt öelda, kui palju jätkub erastamisagentuuri nõukogul kannatust või kas seda küsimust käsitletakse järgmise aasta erastamisprogrammis,» lausus Sarnet. Ta lisas, et erastamise tähtaja võib määrata ka valitsus.

ASi Inn Grupp juhatuse esimees Andres Liinat lausus, et kuni pole teada erastamistingimusi, ei saa ta rääkida ka Inn Grupi soovist osta Olümpia aktsiaid. «Meid on informeeritud, et erastamisviisi üle otsustamine jääb järgmise aasta algusesse,» sõnas ta.

Liinat ja Sumberg on varem öelnud, et nad ei soovi hotelli erastamisel kõrvaltvaatajaks jääda. Kui senised aktsionärid kasutavad täies ulatuses oma eelisostuõigust ja aktsionäride ring jääb muutumatuks, oleks Inn Grupil võimalik saada 12,55 protsendi aktsiate omanikuks. Erastamisel osalemise soovi pole eitanud ka Mercury Asset Management ja Baltic Republics Fund.

Olümpia tegevdirektori Tarmo Sumbergi ja rahandusministeeriumi asekantsleri Peep Lassi kinnitusel sõltub hotellihoone rent alates märtsist ASi Hotell Olümpia käibest. Arvestades järgmiseks aastaks tehtud hotelli käibeprognoosi peaks rendisumma olema 20 miljonit krooni aastas.

Andres Liinat on pidanud hotelli rendilepingut riigile soodsaks ja tema väitel on see põhjuseks, miks riik ei soovi endale kuuluvast kinnisvarast loobuda.

Ühe Eesti hotellijuhi sõnul on ASi Hotell Olümpia makstav rent aga, arvestades rahvusvahelisi norme, väga madal ja riigil jääb aastas teenimata kuni 30 miljonit krooni. Anonüümseks jääda soovinud allika väitel saab Olümpia sellega põhjendamatu turueelise teiste Tallinna hotellide ees.

Väino Sarnet ütles, et hotellihoone jätmine riigi omandusse võib küll mõjuda negatiivselt hotellile ja asetada teised hotellid ebavõrdsesse olukorda, kuid riigile kuuluvate aktsiate ja kinnisvara erastamine koos ei saa kõne alla tulla. «Riigil on ASist Hotell Olümpia vaid 55 protsenti aktsiaid ja koos aktsiatega ei saa kinnisvara kuidagi müüa,» põhjendas Sarnet.

Kas müüa koos aktsiatega pika kehtivusajaga rendileping või oodata selle lõppemist, on eraldi küsimus, mida aga ei üritata praegu lahendada, lisas Sarnet.

Hetkel kuum