• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Viljandisse Eesti pakendikeskus

  Vastab ASi KEK Trading juhatuse esimees Imre Michalsky

  Leian, et meie tegevus on juba sedavõrd Viljandist välja kandunud ja lühem firmanimi on ka suupärasem. Pealegi on meie tegevus avardunud ja tänast ettevõtet ei saa enam samastada seitse aastat tagasi Viljandi KEKi vahendusoperatsioonideks loodud ettevõttega.
  Meil vedas, sest siin lagunes KEK organiseeritult, mõistlikult ja korrapäraselt ning ilma suurte tülideta. KEKi allüksused said luua oma tütarfirmad ja need hiljem erastada.
  Minu jaoks on oluline see, et KEKi lagunemisel tekkinud firmades töötab praegu palju rohkem inimesi kui tollases suures ehitusorganisatsioonis. Viljandis on iga uus töökoht oluline ja seda silmas pidades võin KEKi lagunemist väga õnnestunuks pidada. Kolhoosiehituskontorist välja kasvanud firmad annavad praegu tööd rohkem kui tuhandele inimesele.
  Tuntumatest Viljandi KEKist alguse saanud eraettevõtetest võiks nimetada ehitusfirmat Koger & Sumberg, Viljandi metallitööstust, viimistlusettevõtet Eveks, no ja küllap ka KEK Tradingut. Lisaks neile tegutseb veel rida väiksemaid KEKi minevikuga firmasid.
  Sellepärast, et kaupade pakendamise probleem oli ja on paljuski veel nüüdki Eesti majanduses lahendamata.
  Pean ebaloomulikuks olukorda, kus Eesti pakkematerjaliturul võimutsevad põhiliselt väliskapitalile kuuluvad firmad, hoides pakendite hinda kohati müstiliselt kõrgel ja nõrgendades sellega Eesti majandust. Loen KEK Tradingu üheks teeneks kindlasti seda, et oleme ses vallas Eestis hinnapoliitika korrastamiseks palju ära teinud.
  Kuni peamiselt Soome firmade esindused siinsel pakenditurul võimutsesid, pandi mõnedele pakkematerjalidele Eesti tootjate jaoks lausa topelthind. Oleme suutnud need hinnad alla viia, saades loomulikult ka ise pakkematerjalide müügist tulu.
  Ei ole võimalik saata Eestist mingit toodet näiteks Lääne-Euroopasse, kui see on pakitud mitu aastat tagasi mingis Vene tehases tehtud pakkelindiga, mis venib ja transportimisel tootel deformeeruda laseb.
  Sellelaadseid tagasilööke on päris mitmed Eesti firmad saanud ja kurvad kogemused on sundinud pakendile senisest hoopis rohkem tähelepanu pöörama. Ei ole võimalik müüa head toodet, mis on lohakalt või halvasti pakitud.
  Meiegi õppisime pakendamiskunsti ühelt suurte kogemustega Soome firmalt ja nüüd oskame juba oma siinsetele klientidele nõu anda ja neile parima hinna ning kvaliteedi suhtega pakkematerjale soovitada.
  Kaunases avasime oma esinduse 1994. aastal. Nüüd on sellel oma filiaalid Klaipedas, Vilniuses ja Panevezhises.
  Riias hakkas meie esindus tegutsema möödunud aastal ja tänavu on seal sisse saadud päris hea hoog. Oleme asutanud firma ka Sankt Peterburgis, aga praegu seisab see paremate aegade ootel. Plaane oleme teinud ka Ukraina turule minekuks.
  KEK Tradingu tütarfirmade kuukäive Lätis ja Leedus küünib 2 miljoni kroonini ja me loodame sealsel turul üha kindlamini kanda kinnitada, kuigi see konkurentidele üldse ei meeldi.
  KEK Trading müüb aastas kaupa umbes 1500 Eestis tegutsevale firmale. Tänavu oleme pakkeliinid tarninud Valga lihatööstusele, Keila Terkole, riigiressursikeskusele, mitmele keemia- ja värvitööstusele.
  Meilt ostavad pidevalt pakkematerjale ETK Hulgi, Ösel Foods, Kalev, Kreenholmi manufaktuur, Repo Püssi Tehased jt ettevõtted. Vahendame Eestisse rohkem kui kahekümne tehase toodangut.
  Kontserni meil veel pole. Tütarfirmasid haldav katusorganisatsioon justkui juba oleks, kuigi me ei tegele pelgalt oma tütarfirmade aktsiate hoidmisega.
  KEK Tradingule kuulub ehitusvärve tootev AS Vivikoop, 97% ASi Viljandi Aken ja Uks aktsiatest ja 60% reklaamibüroo Ovo aktsiatest. Lisaks sellele haldab KEK Trading endise Viljandi KEKi peahoonet ja Tallinna tselluloosikombinaadi administratiivhoonet. Mõlemad majad on korralikult renoveeritud ja ruumid neis välja renditud.
  Viljandis asub meie majas ligi 20 firmat panga filiaalist kuni sidekontori ja kohvikuni. Tallinnas asub meilt renditud pinnal 15 firmat, kellest üsna mitu on just Viljandist pärit.
  Müügifirma juhina vaatasin, et korralik tehas on olemas, aga pidevalt oma toodangu turustamisega kimpus. Koos kompanjonidega leidsime, et see ettevõte on võimalik üles upitada. Pealegi olid ju seadmed ja oskustöölised olemas, kuid ilma tööta.
  Ka leidsin ma, et lisaks värvide tootmisele peab meie ettevõtete grupis olema veel tootjaid. Puhtalt vahendamisega igavesti ära ei ela ja see ei anna ka eriti paljudele inimestele tööd. Tehas on hoopis midagi muud.
  Tänaseks on tehases ametis 240 inimest ja võimalik, et personali tuleb edaspidi juurde võtta. Töökohtade loomine on Viljandi-suguses linnas väga oluline probleem ja kes muu ikka inimestele tööd annab kui kohalik ettevõtja. Praegu on KEK Trading oma pisut rohkem kui 300 töötajaga Viljandis Mulgi Meieri järel suuruselt teine tööandja.
  Mullune käive oli meil 57 miljonit krooni. Juunis käivitasime ukse- ja aknatehase, mis annab praegu juba ligi 6 miljonit krooni kuukäivet. Värvitootmise aastakäive on stabiilselt 6--7 miljonit krooni. Nii et grupi kogukäive ületab tänavu 100 miljonit krooni.
  Järgmisel aastal tahame aga purustada 200 miljoni krooni piiri. Eeldused selleks on head, sest pakkematerjalide ning -seadmete müük suureneb peamiselt Läti ja Leedu arvel ligi kolmandiku võrra. Akna- ja uksetehase keskmiseks kuukäibeks oleme 1997. aasta tellimusi ja lepinguid arvestades planeerinud 7--8 miljonit krooni.
  Seda mitte. Oleme sellise hüppe nimel palju vaeva näinud. Suurendame märgatavalt müügimahtu Lätis ja Leedus, kus on Eestist suurem turg. Pealegi on seal hulgaliselt kergetööstusettevõtteid, mis kõik nõuavad tänapäevast pakendit. Valgevene turule minekuks oleme rajanud Vilniusse oma kauba jaoks piirilao.
  Eesti firmad praegu lausa trügivad Lätti ja Leetu. Riias on loodud isegi Eesti ettevõtete müügimeeste klubi. Aga teised on meist 2--3 aastat maas ja me püüame oma edu ära kasutada.
  Ukse- ja aknatehas on olnud meie käes juba 1,5 aastat. Selle aja jooksul oleme välja õpetanud spetsialistid, töötanud välja uue toodangu ja töötanud selle tarbeks sisse turu. Seniste tulemuste järgi on näha, et tehas suurendab toodangu mahtu iga kuu ja lagi on veel kõrgel. Nii et ehk on mu tulevikunägemus isegi liiga tagasihoidlik.
  Ärielu käib Eestis põhiliselt ainult Tallinnas. Siiski on ka Viljandi ettevõtjatel oma äriklubi, loodud on kohalik Rotary klubi, hiljuti hakkas Ugala teatrimajas koos käima suurem seltskond kohalikke äri- ja kultuuriinimesi. Ettevõtlust edendada on Viljandis soodne ja toota kohe kindlasti parem kui näiteks Tallinnas.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Liina Laas: mida ettevõtjad väliseksperte palgates tegelikult kardavad?
Jutt, et välismaist IT-spetsialisti ei soovita turvariski tõttu palgata, võib olla hirmust või kogenematusest tingitud hädavale, kirjutab personali- ja finantstehnoloogia idufirma Deel Baltikumi regioonijuht Liina Laas.
Jutt, et välismaist IT-spetsialisti ei soovita turvariski tõttu palgata, võib olla hirmust või kogenematusest tingitud hädavale, kirjutab personali- ja finantstehnoloogia idufirma Deel Baltikumi regioonijuht Liina Laas.
Disney toob Eestisse oma voogedastusteenuse
The Walt Disney Company voogedastusteenus Disney+ on alates suvest kättesaadav 42 uues riigis ja 11 territooriumil. Uute turgude hulgas on ka Eesti ja ülejäänud Baltikum.
The Walt Disney Company voogedastusteenus Disney+ on alates suvest kättesaadav 42 uues riigis ja 11 territooriumil. Uute turgude hulgas on ka Eesti ja ülejäänud Baltikum.
Eestlased ostlevad aina julgemalt e-poodides
Koroonapandeemia ajal on e-ostude maht hüppeliselt suurenenud, märgib Eesti Pank.
Koroonapandeemia ajal on e-ostude maht hüppeliselt suurenenud, märgib Eesti Pank.
Salvestusi Toomase konverentsilt: kinnisvarahaist president ja Wise’i esimene töötaja
Nädalavahetusel toimund investor Toomase konverentsil jagasid paljude esinejate seas enda kogemusi ka president Kersti Kaljulaid, Wise’i esimene töötaja Triin Hertmann ja kogenud kinnisvarainvestor Kadri Mäsak.
Nädalavahetusel toimund investor Toomase konverentsil jagasid paljude esinejate seas enda kogemusi ka president Kersti Kaljulaid, Wise’i esimene töötaja Triin Hertmann ja kogenud kinnisvarainvestor Kadri Mäsak.