12. jaanuar 1997 kell 22:00

Soros arvustab ettevalmistusi rahaliiduks

Muu hulgas viitab Soros vähesele demokraatiale otsuste langetamisel, mis süvendab tavakodanike trotsi integratsiooni süvendamise vastu.

«Praegu kehtiv vahetuskursi süsteem on ebastabiilne, kuna trendid kujunevad spekulatsioonide järgi,» ütles Soros nädalavahetusel Kesk-Euroopa ülikoolis toimunud Euroopa integratsiooni alasel konverentsil.

«Rahaliidu ülesehitus on (aga) puudulik, kuna perspektiivis ei ole rahaliit võimalik ilma ühise fiskaalpoliitika ning tsentraalse maksukogumise ja ümberjaotamiseta,» ütles ta.

Finantsguru sõnul võib ilma kesksüsteemideta tekkida olukord, kus ühine rahanduspoliitika ei suuda osas Euroopas valitseva majanduslanguse suhtes midagi ette võtta. Nii peab järgmiseks sammuks olema keskse fiskaal- ja maksukogumise süsteemi loomine. Samas hoiatas Soros, et poliitiline valmisolek võib pärast rahaliidu sündi olla oluliselt nõrgem, kuna tavakodanikes süveneb vastumeelsus integratsiooni laiendamise vastu.

«Tuleb enesele tunnistada, et Euroopas küpseb kriis,» ütles Soros, nähes peamise põhjusena ebademokraatlikku otsustamisprotsessi. «Põhiline võim on jäetud rahvusriikide valitsustele ning Brüsselis toimuv ei ole muud kui lehmakauplemine rahvuslike huvide vahel.»

Lummuse hajumise tõttu võib Prantsusmaast Sorose sõnul saada esimene valuutaliitu pürgija, kes ühisrindesse augu lööb. «Üks võimalikke stsenaariume on kannapööre Prantsusmaal, kuna prantslased on väga tõrksad kõrge tööpuuduse tõttu, mis pannakse osaliselt õigustatult ühisrahaks valmistumise arvele,» ütles Soros.

Sorosi hinnagul on ainus viis leida elanike poolehoidu integratsiooni süvendamisele suurendada nende poolt valitud esindajate volitusi Euroopa parlamendis.

«Euroopa parlament ning kodanikud peavad ennast maksma panema,» ütles Soros. REUTER-ÄP

Hetkel kuum