11. veebruar 1997 kell 22:00

President Clinton ei näe inflatsiooniohtu

Presidendi sõnul jätkab majandus kasvu veel vähemalt viis aastat. Eelmisel viiel aastal loodi juurde enam kui 11 miljonit uut töökohta, tööpuudus on langenud 5,4 protsendile, tarbijahinnaindeks on aga jäänud allapoole 3 protsenti.

«Meie majandus on tugevam kui mitmetel varasematel kümnenditel,» ütles Clinton, esitades kongressile iga-aastast «Presidendi majandusraportit».

Majandusnõunike komitees ettevalmistatud raport väidab, et erinevalt varasematest aastatest suudab USA hoida tööpuuduse madalal, ilma et inflatsioon kasvaks.

Clintoni julged väited erinevad oluliselt USA föderaalreservi juhi Alan Greenspani seisukohtadest, kes on korduvalt öelnud, et praegune madala tööpuuduse ja madala inflatsiooni tasakaal on vaid ajutine hälve.

Varasematel aastatel on pikemat aega püsinud 5,7 protsendist madalam tööpuudus tekitanud palgasurve, mis on keskpanka lõpuks sundinud lühiajalisi intressimääru tõstma.

Majandusnõunike komitee esimees Joseph Stiglitz möönis Ühendriikide majanduses valitsevat «teatud irratsionaalset ülevoolavust». «Kasumid on olnud väga-väga kõrged, majanduse baasalused väga-väga tugevad ja intressimäärad madalad,» ütles Stiglitz. «Need faktorid iseloomustavad tugevat turgu.»

Mitmes küsimuses lähevad presidendi raporti hinnangud keskpanga seisukohast lahku. Tagasi lükati Greenspani imerohi, mille kohaselt monetaarpoliitikat tuleb tugevdada enne, kui inflatsioon võimust võtab. Enamik keskpankureid on seiukohal, et kui inflatsioon kord tõusma hakkab, võib seda peatada vaid majanduskasvu järsk aeglustumine. Raportis väidetakse, et inflatsiooni alandamiseks ei ole karmid monetaarpoliitilised abinõud enam vajalikud.

Raport kordas Clintoni poolt eelmisel nädalal koos 1998. aasta eelarvega avaldatud prognoose, et sisemajanduse kogutoodang kasvab sel ja järgmisel aastal reaalnäitajates 2,0 protsenti ja 2,3 protsenti järgneval viiel aastal.

1997. aastaks prognoosib raport 5,3protsendilist tööpuudust, mis 1998. aastal kasvab 5,5 protsendini. Jaanuaris oli tööpuudus USAs 5,4 protsenti.

«Administratsioon ei arva, et 2,3protsendiline tegelik majanduskasv on pikaajalises plaanis parim, mida USA võib saavutada,» ütles raport, lisades, et see näitaja peegeldab konservatiivset hinnangut. «Tegelik tule- mus võib olla isegi parem.» REUTER-FT-ÄP-ETA

Hetkel kuum