Ehkki Briti majandus on Euroopa Liidus (EL) üks edukamaid, paistab, et 18 aastat võimul olnud konservatiividel ei õnnestu viiendat valimisvõitu saada. Viimaste avaliku arvamuse küsitluste kohaselt on tööerakonna edumaa konservatiivide ees ilmne: neid toetab 51% ja konservatiive 32% vastanutest.
Peaminister John Major, kellel tuleb valimised välja kuulutada hiljemalt 1. maiks, on valimisvõitluses pearõhu pannud Briti majandussaavutustele. Ta on üks väheseid, kes usub, et tal õnnestub lootusetus olukorras -- nagu eelminegi kord -- valimistulemus viimasel hetkel enda kasuks pöörata.
Kuid uue imago loonud tööerakond ja selle liider Tony Blair ei hirmuta enam traditsioonilisi konservatiivide valijaid, kuna nende valimisprogramm ei erine oluliselt konservatiivide omast. Kui John Major on Euroopa integratsiooni suhtes ootame-vaatame-seisukohal, siis Tony Blair pooldab sellest aktiivsemat osavõttu, ja see kallutab pragmaatilised majandus- ja finantsringkonnad tema poole, kuna rahaliiduni jääb järjest vähem aega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Võiks öelda, et konservatiivid on end sedapuhku ammendanud. Seda kinnitab muuseas John Major ise, kes on BBC-le öelnud, et tooride radikaalsusaeg hakkab läbi saama ja nad ei paku neil valimistel mingeid uusi ideid. «Inimesed igatsevad kõige rohkem stabiilsust,» väitis ta.
Kuid 18 aasta jooksul on toorid majandusedu saavutanud just tänu radikaalsusele. Tuletagem meelde, et esimesel valimisperioodil kärpis raudne leedi ülivõimsaks kasvanud ametiühingute ruineerivat mõju ja tegi monetaristliku reformi ning teisel ja kolmandal perioodil alustas suurerastamist ja riikliku sektori kulude kärpimist.
Nende reformide ajutrustist moodustati 1977. aastal Adam Smithi instituut, kust ammutas ideid ka Mart Laari valitsus.
Briti sisemajanduse kogutoodang kasvas eelmisel aastal 2,3% ehk kiiremini kui enamikus ELi riikides. Kasvu põhiallikas oli siseturu nõudlus. Aastainflatsioon oli 3,1% ehk veidi rohkem kui valitsus taotles, kuid selle arengusuund on taanduv.
Eriti uhked on toorid selle üle, et kui enamikus ELi riikides töötus kasvab, siis Suurbritannias on see vähenenud 1992. aastast peale ja hõlmas detsembris 1,8 miljonit inimest ehk 6,7% tööjõust, mis on ligi poole väiksem kui Saksamaal.
Major väidab, et see on saavutatud ainult tänu paindlikule tööturule, mis on saavutatud ELi sotsiaalhartaga mitteühinemise tõttu. Harta näeb muu hulgas ette Euroopa minimaalpalkade ja tööaegade ühtlustamise. Tony Blair on lubanud, et kui tema võimule pääseb, siis britid ühinevad sotsiaalhartaga.
Traditsioonilist «imerohtu» -- tulumaksu suurendamist -- tööerakondlased ei paku. Nad kinnitavad, et suure sissetulekuga inimeste tulumaksumäär jääb muutmata, kuid lubavad minimaalse määra alandada 23 protsendilt 10-le.
Tööerakondlased ei ole rahul sellega, et erastatud suurfirmad (British Telecom, British Gas) maksavad kasumist aktsionäridele liiga suuri dividende ja lubavad need täiendavalt maksustada.