3. märts 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Euroopa komisjon ennustab Eesti tänavuseks majanduskasvuks 4,5%, millega Eesti jagab ELi liikmesmaadeks pürgivate riikide hulgas Rumeeniaga viiendat kohta.

Euroopa komisjoni väljaantav ajakiri Euroopa Dialoog kirjutab, et Eesti sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvab tänavu 4,5 ja järgmisel aastal 5,2 protsenti.

Eestist tahapoole jäävad Ungari ja Läti, mille 1997. aasta majanduskasvuks prognoosib Euroopa komisjon vastavalt 2,7 ja 2,2 protsenti. Samuti ei küündi nelja protsendini Sloveenia ja Bulgaaria majanduskasv. BNS

Kohalike omavalitsuste laenupiirangud on vajalikud riigi rahanduspoliitika tasakaalus hoidmiseks, leiab peaministri majandusnõunik Heido Vitsur.

Vitsur ütles esmaspäeval valitsuses eelmisel nädalal heaks kiidetud kohalikele laenudele piiranguid seadvat seadusemuudatust kommenteerides, et see võimaldab tasakaalustada kogu riigi rahapoliitikat ja annab ülevaate valdades toimuvast.

Kohalike omavalitsuste laenude üldise taseme kohta puudub Vitsuri sõnul igasugune info. Seda võib küll küsida, kuid vastavalt kohalike omavalitsuste seadusele pole valdadel kohustust laenuvõtmistest riigile aru anda.

Piirangud võimaldavad kontrollida laenamist ja nende täitmine hoiab tasakaalus riigi rahapoliitika, nentis Vitsur. BNS

Balti raudteede delegatsioonid otsustasid reedel Kaunases leida rahvusvahelise konkursi teel operaatorfirma, mis hakkaks Tallinna--Riia--Kaunase--?estokai liinil reisivedusid korraldama.

Reisijate vedu Tallinna--Riia--Kaunase--Varssavi liinil tootis kolme Balti riigi raudteele ca 20 mln krooni kahjumit. Rongide keskmine täitumus oli sel liinil mullu ainult 27 protsenti.

Balti raudteede peadirektorid arutasid reedel Kaunases rahvusvahelise Kreeta koridori nr 1 raudtee osa arengut kauba- ja reisijaveos. Järgmise Balti raudteede peadirektorite kohtumise korraldab aprillis Läti Raudtee. BNS

Rakvere lihakombinaat kavatseb suurendada eksporti Lätisse, otsustades kuu või poolteise jooksul täpsema tegutsemiskava.

Rakvere lihakombinaadi peadirektor Peeter Maspanov ütles, et ettevõte ei soovi konkreetseid plaane veel avaldada, kuna kaalumisel on mitu varianti. Üks variantidest on tema kinnitusel müügilao avamine.

Eelmisel aastal ei müünud Rakvere lihakombinaat Lätis peaaegu mitte midagi, ütles Maspanov.

Lihakombinaat kavatseb tänavu valmistoodangut ja poolfabrikaate ekspordiks müüa 2000 tonni, millest Läti osakaal on Maspanovi sõnul oluline. BNS

Aasta esimese kahe kuuga laekus Eesti riigieelarve tuludesse esialgseil andmeil 1,726 mld krooni ehk 13,79 protsenti tulude aastaplaanist.

Rahandusministeeriumi avalike suhete talituse juhataja Aili Ohlau teatas, et riigieelarvelisi kulutusi oli jaanuaris ja veebraris kokku 1,688 miljardi krooni ehk aastaplaanist 13,49 protsendi ulatuses.

Tänavuse riigieelarve maht on 12,51 miljardit krooni. BNS

17. märtsist hakkab oma osakuid müüma EstiB-Talinvesti Varahalduse ASi hallatav Talinvesti Kasvufond.

Talinvesti Kasvufond on avatud tüüpi investeerimisfond, mille eesmärgiks EstiB-Talinvesti Varahalduse juhatuse esimehe Sten Soosaare sõnul on saavutada stabiilne kapitalikasv, investeerides varasid nii aktsiatesse kui võlakirjadesse.

Minimaalne esialgne investeering fondi on 5000 krooni. Fondi osaku hind algab 10 kroonist, mis on paar esimest päeva fikseeritud, edasi hakatakse arvutama fondi puhasväärtust.

Sten Soosaare ütlusel ei ole fond oma investeeringutes suunatud ühele konkreetsele riigile, vaid paigutab varasid nendesse riikidesse ja instrumentidesse, kus see on kasulik.

Esimeses ringis tehakse investeeringud Balti ja Venemaa turule, teises ringis T?ehhi ja Poola turule, märkis Soosaar. ÄP

Eesti on Interneti levikult Euroopas endiselt 17. kohal, selgub Euroopa Interneti ühe keskuse RIPE viimasest aruandest.

RIPE andmetel on Eestis jaanuari lõpu seisuga püsiühendusega Internetti ühendatud 9136 arvutit või arvutivõrku. Tegelik Interneti kasutajate arv on sellest mitu korda suurem.

Internetti ühendatud arvutite arv kasvas jaanuaris Eestis 1156 arvuti võrra ehk 14,5 protsenti. Mullu oli Interneti leviku keskmine kasvutempo Eestis 16,9 protsenti kuus.

Eesti jääb ühenduste arvu poolest kaugele maha liidrikohal olevast Soomest, kus on 10 000 elaniku kohta 642 püsiühendusega arvutit Eesti 63 vastu. Endistest idabloki riikidest edestab Eestit vaid Sloveenia. Eestist tagapool on sellised suurriigid nagu Prantsusmaa, Hispaania ja Itaalia.BNS

Teede- ja sideministeerium paneb Kuivastu--Virtsu ja Rohuküla--Heltermaa vahet sõitvad praamid müüki eelläbirääkimistega enampakkumisel.

RASi Saarte Liinid tegevdirektor Ants Tammeleht ütles ajalehele Oma Saar, et praamide erastamine on vajalik eelkõige liinidele investeeringute saamiseks.

Enampakkumisel tulevad müüki kõik 8 praami. Parvlaevade müügihinnad määrab ministeeriumi moodustatud riigiametnikest koosnev 3liikmeline komisjon. Ministeerium töötab välja enampakkumise korra ja otsustab selle toimumise aja. BNS

Eesti kommertspangad olid kohaliku kasutusega pangakaarte veebruari lõpuks väljastanud 444 733 ehk 63 362 kaarti rohkem kui eelmise kuu lõpus.

Hoiupank oli panga andmetel veebruari lõpuks väljastanud 272 268 kaarti.

Hansapank oli veebruari lõpuks väljastanud 98 900 kohaliku kasutusega pangakaarti.

Tallinna Panga kohalike pangakaartide arv oli veebruari lõpuks 44 000.

Eesti Maapank on väljastanud ligikaudu 17 000 pangakaarti.

Forekspank oli veebruari lõpu seisuga välja andnud 8165 kohalikku pangakaarti.

EVEA Panga klientidel on 3000 ning ERA Panga klientidel 1400 pangakaar- ti.

Eraisikutele väljastavad sularahaautomaatides kasutatavaid kohalikke pangakaarte seitse Eesti kommertspanka. BNS

Tallinna Pank kavatseb sel aastal korraldada avaliku aktsiaemissiooni mahus kümme miljonit krooni.

Pank emiteerib miljon uut 10kroonise nimiväärtusega aktsiat. Uus emissioon toimub tänavu II, III või IV kvartalis.

Pank plaanib emissiooni korraldamist panga kasvust tulenevate vajadustega seoses, teatas pank börsile.

Panga juhatus teeb 22. märtsil kogunevale ettevõtte aktsionäride korralisele üldkoosolekule ettepaneku volitada panga nõukogu aktsia müügihinda määrama.

Kuna emissiooni eesmärk on täiendavate vahendite kaasamine avalikkuselt, teeb juhatus ettepaneku välistada aktsionäride eesõigus uute aktsiate märkimisel. BNS

Hetkel kuum