Üldehitus- ja remonditöid tegeva ehitusfirma tunnihind on 76--89 krooni. Kuulutusajalehtedes tööd otsivad ehitustöölised küsivad tunnitöötasu vaid 25 krooni. Eri tööoperatsioonide ametlike ja mustade hindade vahe on kahe- kuni neljakordne.
Ehitusettevõtjate liidu juhatuse esimehe Priit Vilba väitel on nii suur hinnavahe juhuslik. Tema sõnul on firma tööjõud mustadest hindadest kõrgem15--20 protsenti.
Ehitus-remonditöid tegeva Tallinna väikefirma Haveno direktori Leo Sadama andmetel on nende firma tööhind riigimaksude ja administratiivkulude võrra kõrgem kui musta töömehe hind. Kui klient maksab firmale 2000 krooni, siis sisaldab see hind 305 krooni käibemaksu (18%), 420 krooni sotsiaalmaksu (33%) ja 201 krooni üksikisiku tulumaksu (26%). Kokku maksab firma riigile 926 krooni.
Lisaks veel 500 krooni ulatuses firmakulusid. Järelikult tuleb kliendil mustalt tööjõuturult leitud ehitajale maksta 2000 krooni asemel vaid 574 krooni.
Möödunud aasta suvel endale lao ja kontorihoone ehitanud AS Laadur otsustas loobuda raha kokkuhoiu eesmärgil ehitusfirma kasutamisest. Vajalik ehitusbrigaad pandi ise kokku. Ehitustööliste palkade pealt tasuti riigile kõik maksud.
Laaduri direktori Urmas Laanemi ütlusel hoiduti sellega ehitusfirma administratiivkuludest ja suudeti objekti maksumust vähendada poole võrra.
Eesti ehitusettevõtete liidu õigusnõuniku Helje Johansoni sõnul tegeles liit musta tööjõu probleemiga viimati mitu aastat tagasi. Johansoni ütlusel muutus see mõttetuks, kuna liidu esindajat ei lase keegi objektile tööjõu legaalsust kontrollima. Olukorda on võimalik reguleerida vaid seadustega. «Kui sotsiaalkindlustus ja pensionikindlustus hakkab sõltuma palgast, pole inimene enam nõus töötama mustalt,» lausus Johanson.
Suur osa mustast tööjõust voolab pealinna Lõuna Eestist ja saartelt. Leo Sadama sõnul ei häiri neid konkurents musta tööjõuga.
«Tööjõud pakub ennast väga intensiivselt firmasse tööle,» näeb Sadam märke, et variehitajatel ei jätku enam tööd. Tööde mahu suurenemist võib loota kevadel ja suvel, kui väiksemate objektide ehitajad muutuvad aktiivsemaks.
Seotud lood
Kuigi töötame selleks, et suurendada heaolu, luua kindlustunnet endale ja lähedastele, võib tööpinge heaolu ja suhteid kahjustama hakata, kirjutab Tallinna Ülikooli õppejõuarenduse ekspert Katrin Aava.
Enimloetud
5
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
6
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Lisatud Pärnumaa ettevõtete TOP
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Tagasi Äripäeva esilehele