30. märts 1997 kell 22:00

Tagatisvara peab laenu poolteist korda ületama

Kiiresti arenenud Eesti pangandus on tänaseks jõudnud situatsiooni, kus eluasemelaenu antakse kuni 20aastase tagasimakseperioodiga ning intressimäär on ligikaudu 12% ( nt Hansapanga kuni 20 aasta eluasemelaenul on fikseeritud intress viieks aastaks 12%). Seega on laenu saamise tingimused -- intress ja laenu pikkus -- eraisiku jaoks tunduvalt paranenud.

Lisaks peab laenaja teadma, et laenu tagatiseks jääb ostetav eluase. Omafinantseerimisega peab klient katma 35--40% ostuhinnast, ülejäänu võib saada pangast tingimusel, et tagatisvara turuväärtus ületab laenusumma kuni poolteist korda. Tagatisvara turuväärtuse määrab tavaliselt sõltumatu kinnisvarahindaja.

Eluaseme turuväärtus määratakse võrdlusmeetodilga, st võrreldakse samas piirkonnas asuvate sarnaste tehniliste näitajate ja seisukorraga objektidega tehtud tehinguid, arvestades nõudmise ja pakkumise vahekorda võrreldavas turusegmendis.

Korterite turuväärtuse määramine on suhteliselt lihtne, sest korterid on peaaegu kõik müüdavad, sõltub ainult hinnast. Eramute turuväärtuse määramine on oluliselt keerulisem, sest väärtust mõjutavate tegurite arv on suurem, erinevused elamute kvaliteedis on suuremad, toimunud tehingute arv väiksem jne. Turuväärtuse määramisel tuleb analüüsida konkreetset objekti, selle ümbrust ja elamuturgu iseloomustavaid näitajaid.

Asukoht:

- looduskaunis koht/ vähesoositud koht

- läheduses park, mets, meri/ kõgepingeliin, tööstusmaastik, pooleliolev ehitis

- väljakujunenud infrastruktuur

- kaugus city- 'st

Krunt:

- optimaalne suurus (ca- 1500 m²)

- heakorrastatud, kõrghaljastus

- kogu ulatuses kasutatav

Eramu:

- optimaalne suurus (ca- 250 m²)

- planeering -- mugav kasutada

- hoonete arv (elamis- ja abipinnad koos/ eraldi)

- põhikonstruktsioonide tehniline seisukord

- ehituskvaliteet, viimistlusmaterjalid

- Tagatisvara olemasolu on laenu saamisel teisene eeldus. Esmane eeldus on laenu taotleja maksevõime.

- Ehitise turuväärtus ei kasva võrdeliselt investeeringutega ehitusse.

Hetkel kuum