4. mai 1997 kell 22:00

Isolatsioonist välja

Valimised võitnud Tööerakond on ELiga koostöövalmim kui konservatiivid, loodavad liikmesriigid, tegemata siiski illusioone.

Koheselt võib Tööerakonna võit kajastuda Euroopa valitsustevahelise konverentsi (VVK) töös, mis on takerdunud konservatiivide hirmu föderaalse Euroopa ees.

VVK tänase istungi teemad -- sotsiaalpoliitika, otsuste langetamine häälteenamusega ja suhted Euroopa Parlamendiga -- on valdkonnad, kus Tööerakond erinevalt konservatiividest näeb koostöövõimalust.

«Arvan, et saame õige varakult kinnitust muutunud suhtumisest Euroopasse,» ütles üks diplomaat.

Kõik oma 24 liikmeaastat on Suurbritannia valdavalt esindanud kriitilist arvamust. Suhted halvenesid järsult, kui EL kehtestas lehmataudi tõttu ekspordikeelu Briti veiselihale, millele John Major vastas ELi otsuste boikoteerimisega.

Briti uus välisminister Robin Cook teatas, et Tööerakond ei hakka ELi vetoga ähvardama ning peab oluliseks suhete parandamist.

Tööerakond kavatseb alla kirjutada Euroopa sotsiaalhartale, kuid säilitada kontrolli julgeoleku-, maksu- ja immigratsioonipoliitika üle ning õiguse rahaliidust välja jääda. Olulisemates Euroopa Liitu puudutavates küsimustes on Tony Blair lubanud korraldada rahvahääletuse. REUTER-ÄP

Hetkel kuum