5. mai 1997 kell 22:00

Iirimaal pole pubi üksnes külakõrts

Iirimaa golfiväljakud on märksa odavamad kui Inglismaal. Samuti on sealsed jõed ja järved forelli- ja lõherikkad. Õngitsemine, milleks tuleb eelnevalt luba taotleda, on vaat et rahvuslik spordiala.

Iirimaa ilm on muutlik. Täies säras päiksepaiste võib ootamatult asendada vihmavaling. Igal juhul ei tasu tuulekindlaid riideid ja vihmavarju maha unustada.

Kogu maal on üle 11 000 pubi. Pubi tähendus on märksa laiem kui vaid külakõrts. See on ka kauplus, postkontor ja mõnikord isegi palvetuba. Kõrtsmik on aga oma põhitöö kõrvalt farmer ja kalmistuvaht.

Muide, halvim, millega võib kõrtsis hakkama saada, on tellida ?oti viskit. Küll tasub proovida kahte Eestiski pakutavat jooki, mis Iirimaal hoopis teisiti maitsevad. Need on Hot Irish ja Irish Coffee.

Iirimaa head söögikohad on kirjas bro?üüris «Dining in Ireland». Restoranides on hinna sisse arvatud ka 12,5% teenustasu. Ekskursioonid õlle- ja viskitehastesse on tasuta.

Kindlasti tasub maitsta kaladest ja mereelukatest valmistatud roogi nagu ka austreid. Viimaste maitsmiseks on parim aeg septembri lõpp, kui Galways toimub rahvusvaheline festival, kus selgitatakse maailmameister austrikarpide avamises.

Iirimaa on jalgrattaturistide paradiis, kuna teed on väga head ja ratta laenutus odav. Raleigh Rent-A-Bike'i poodides maksab päev 7 naela ehk ca 150 krooni, nädal 40 naela ehk ca 850 krooni ning tagatiseks tuleb jätta 40 naela. Kohalike bussidega reisimine on mõnevõrra odavam kui rongiga. InterRaili pileti või Eurail Passiga on bussid tasuta või suure soodustusega.

Reisibüroode sõnul sõidab enamik turiste Iirimaale nn rätsepatööna koostatud pakettidega. Sel juhul tuleb nädalaseks reisiks arvestada vähemalt 10 000 krooni, sest üksnes lennupiletiteks kulub alates 6000 kroonist, millele lisanduvad ööbimiskulud. Soome reisikorraldajatest pakub Iiri-pakette näiteks Matkapiste, kelle kõige odavam reisivariant maikuus maksab ca 5400 krooni. Saga Matkate Iirimaa ringreisi paketi hind algab 11 000 kroonist. Sihtpunktis viibitakse nädal. Sama firma Dublini-paketid maksavad vähemalt 6800 krooni.

Eesti büroodest reklaamib oma kataloogis Iirimaad reisibüroo Salus. Nende viiepäevane reis peaks algama 14. juunil ning maksma vähemalt 8900 krooni.

Hetkel kuum