8. mai 1997 kell 22:00

Kohus jättis Kalamaja Kodu pankroti välja kuulutamata

Eile avaldatud kohtuotsuses tõdes kohtunik Koidula Laurisaar, et Kalamaja Kodu on tasunud pankrotiavalduse aluseks olnud 628 355 krooni suuruse põhivõla ja tasunud pärast pankrotimenetluse algatamist esitatud arveid rohkem kui 300 000 krooni eest.

Kohus järeldas, et Kalamaja Kodu puhul on tegemist ajutise, mitte pikaajalise maksujõuetusega.

Kohus märkis, et Kalamaja Kodu majanduslik olukord sõltub suuresti Põhja-Tallinna valitsusest, kuna ME-l Kalamaja Kodu on leping Tallinna Soojusega, elanikel aga linnaosavalitsusega.

Kalamaja Kodu juhataja Viktor Past märkis, et kohtuotsus on küll soodne, kuid soojavõlgade põhjustega ei tegele Tallinna linnas jätkuvalt keegi.

«Oleme pidevalt kahe kuu eest võlgu, kuna praeguse süsteemi juures laekub elanikelt raha väga aeglaselt,» lausus Past.

Aprilli alguses oli elanike võlg Kalamaja Kodule ligi 1,5 miljonit krooni.

Ajutise pankrotihalduri Saima Laumetsa sõnul põeb Kalamaja Kodu seniajani kaks aastat tagasi Põhja-Tallinna valitsuselt Pelgulinna EEV pärandusena kaasa saadud ligi 430 000 krooni suurust võlga.

Kalamaja Kodu mulluse bilansi kohaselt oli ettevõttel vara 35 533 krooni väärtuses, kohustuste summa küündis aga 2,7 miljoni kroonini.

Tallinna Soojuse jurist Indrek Kukner ei välistanud apellatsioonkaebuse esitamist Tallinna linnakohtu otsuse peale. «Juriidiliselt võib küll tõlgendada, et kui pankrotiavalduse aluseks olnud võlg on makstud, siis saab protsessi lõpetada, kuid mina leian, et arvestada tuleks ka uut võlga, mis on pankrotimenetluse käigus tekkinud,» ütles Kukner.

Juristi sõnul tekitab eilne kohtuotsus võlgade väljanõudmisel sisuliselt väljapääsmatu olukorra, sest elamuorganisatsioone ei saa ka lepingu katkestamisega ähvardada. «Tegemist on ikkagi sotsiaalobjektidega, kus tarbijateks on elanikud,» põhjendas Kukner.

Kalamaja Kodu jooksev võlg Tallinna Soojusele on 501 131 krooni.

Linnakohtu otsuse edasikaebamiseks on aega kümme päeva.

Hetkel kuum