12. mai 1997 kell 22:00

Välis-Eesti Estinvest AB tahab tulla Eesti turule

Algselt eestlaste rajatud ettevõtete toetamiseks Rootsis loodud investeerimisfirma aktsiaemissioon korraldatakse 2. juunist 19. juunini, mille järel noteeritakse firma Rootsi innovatsioonibörsil, ütles Estinvesti nõukogu esimees Tõive Kivikas. Rootsi innovatsioonibörs on erabörs, mis on mõeldud väiksematele ettevõtetele, selgitas ta.

Estinvest emiteerib 600 000 uut aktsiat müügihinnaga 45 Rootsi krooni. Emissiooni tulemusena kasvab Estinvesti omakapital 71 miljoni Eesti kroonini.

«Eesti mastaapides tähendaks see sama suurt omakapitali kui Rootsi investeerimisfirmadel, mille omakapital on 200 miljonit Rootsi krooni (üle 350 mln Eesti krooni -- toim),» ütles ajalehele Dagens Industri emissiooni korraldava IM Företagsutvecklarna tegevjuht Robert Rehbinder.

Emissioonist saadava raha tahab Estinvest investeerida mõnda Eesti tööstusettevõttesse, lausus Kivikas. Ta ütles, et ettevõtet pole veel välja valitud, kuid ta pidas perspektiivsemateks tööstusharudeks Eestis toiduaine-, ravimi- ja metsatööstust.

Kivikas läheb selle aasta jooksul pensionile Rootsi ühe edukama energeetikaettevõtte Studsvik tegevjuhi kohalt ja asub Estinvesti tegevdirektoriks. Ta ütles, et Estinvest on Eestis registreerinud ASi Estinvest ja tahab selle kaudu aidata ka Eesti suurettevõtteid Tallinna börsile. Estinvesti Tallinna börsile mineku kohta leidis Kivikas, et see võiks toimuda kahe-kolme aasta pärast.

Mõned Eesti ettevõtted on pöördunud Estinvesti poole sooviga aidata neid Rootsi turule, kuid seni pole investeerimisfirmal piisavalt omakapitali olnud, väitis Kivikas. Estinvest AB omakapital on praegu 23 miljonit Eesti krooni.

Kolmekümne Rootsis elava väliseesti ärimehe poolt 1984. aastal loodud investeerimisfirma on paigutanud raha Eestis rõivatööstusettevõttesse Linette ja aidanud käivitada koos Kanada väliseestlastega ASi Columbia Kivi Tartus. Praeguseks on Estinvest osaluse Linette'is ühele Rootsi firmale edasi müünud.

Tõive Kivikas ütles, et Estinvest mängib ka väikeste summadega Tallinna börsil. Stockholmi börsilt on firma teeninud 12 aastaga ligi 20 miljonit Eesti krooni.

Estinvesti omanike hulka kuuluvad endine rahandusminister Madis Üürike ja eksvälisministri Jaan Manitski abikaasa, samuti ASiga Leibur seotud Peeter Pütsep ja Swedfundi juhatuse liige Uno Alfreeden.

Kuigi varasematel aastatel on Estinvesti tegevust seoses Üürikese ja Manitski huvidega seotud ka Eesti majanduspoliitika mõjutamisega, eitas Tõive Kivikas seda.

Hetkel kuum