26. mai 1997 kell 22:00

Tallinna farmaatsiatehas suurendas kasumiprognoosi

Varem planeeris farmaatsiatehas käibeks 200 mln ja kasumiks 38,5 mln krooni. Kasumiprognoosi tõstmisega tõusis ka ettevõtte prognoositav rentaablusprotsent seniselt 19-lt 20-le.

Farmaatsiatehase juhatuse esimehe Priit Kivi sõnul tingisid planeeritavate majandustulemuste ümbervaatamise mitmed juba käivitunud või lähitulevikus käivituvad projektid, millega senises eelarves ei oldud arvestatud. Põhiliste projektidena nimetas Kivi Venemaa föderaalse riikliku ravivahendite keemiakeskusega ühisettevõtte Mostal loomist, Läti farmaatsiafirmaga Grindex sõlmitud koostöölepingut, mille kohaselt farmaatsiatehas hakkab turustama Venemaal ka Grindexi toodangut, ja Moskvas peatselt rajatavat apteegivõrku.

Alates juunikuust kahanevad Venemaale saadetava toodangu tollimaksumäärad seniselt 20 protsendilt 0,15 protsendile kauba väärtusest. Sellest tehasele tulevat rahalist kasu ei osanud Priit Kivi täpselt prognoosida. Ta möönis, et tollimaksusoodustuse mõjul võib ettevõte oma kasumiprognoosid sügisel veel kord ümber vaadata.

Tollimaksusoodustus kehtib Venemaa toorainest Venemaale tellimustööna valmistatava toodangu kohta, mis idanaabri tolliseaduse alusel ei kuulu tollilõivuga maksustamisele.

Mostalile kuulub ravimite pakendamise tehas Moskva lähistel. Farmaatsiatehasele kuulub 60 protsenti firma 100 000 USA dollari suurusest aktsiakapitalist. Kivi sõnul annab ravivahendite keemiakeskus Mostalile ainuõigused instituudis väljatöötatud ravimite tootmiseks ja müügiks endise NSV Liidu territooriumil.

Kivi sõnul on farmaatsiatehasel tabletitoodangus olnud mõningane tagasiminek, sest ettevõte ei tegelenud vahepeal tootearendusega. Sellel aastal on tehasel kavas turule tulla 15 uue tootega, millest seitse tuleb Itaaliast firmalt REFAR.

Septembrist peaksid Tallinna farmaatsiatehaselt Venemaa turule jõudma ka antibiootilised ravimid. Antibiootikumid moodustavad augustis täisvõimsusel tööle hakkava Kirna farmaatsiatsehhi toodangu põhiosa.

Ettevõtte kasumiprognoosi ümbervaatamine peaks väärtpaberispetsialistide hinnangul avaldama soodsat mõju ka farmaatsiatehase aktsiahinnale. Forekspanga peamaakler Tõnu Vanajuur lausus, et aktsia hind peaks sügiseks jõudma kõrgemale tasemele kui kevadine 129,9 kroonine rekordhind. Eilne farmaatsiatehase aktsia sulgemishind Tallinna väärtpaberibörsil on 118 krooni. Aktsiaga sooritatud tehingute kogukäive oli 2,1 mln krooni.

Farmaatsiatehase eelmise aasta käive oli 159,8 ja puhaskasum 27 mln krooni, mis andis ettevõtte rentaabluseks 17%.

Hetkel kuum