11. juuni 1997 kell 22:00

Vale kile sulab koopiamasinas

Grafoprojektoriga näidatavaid kilesid, millele saab käsitsi peale kirjutada, ei tohi panna ei koopiamasinasse ega printerisse. On juhtunud, et kile sulab üles, ning masina remont võib kalliks maksma minna. Iga seadme puhul tuleb valida õige kile. Erinevat kilet peab kasutama tavalise koopiamasina, must-valge laserprinteri, värvilaserprinteri ja tindiprinteri puhul.

Üha enam kasutatakse värvilisi kilesid nii tindiprinteri kui ka värvilaserprinteri puhul. Suure valgusjõuga grafoprojektorite korral on värviliste kilede kasutamine vältimatu. Liiga võimas projektor võib eriti lektori silmi pimestada. Ka must-valge koopiamasina kiled on sageli toonitud, mõjudes silmale paremini.

Kilesid kasutades tuleb jälgida, et need lastaks masinast läbi õiget pidi. Kiledel on taustapaber või tunnusriba, mis aitab seadmel ära tunda, et tegemist on mingi materjaliga, millele peab printima. Taustapaber aitab leevendada masina kuumust. Kui kuuma masina puhul läheb kile pärast kujutise tekitamist laineliseks, siis ei tasu kohe ära ehmatada -- kvaliteetne kile tõmbab jahtudes taas sirgeks.

Hea kile tunneb ära sellest, kui:

- kujutis on selge ja terav ning värv ühtlane;

- pind ei ole täpiline;

- värv kuivab ega lähe laiali;

- kilel ei ole n-ö õlilaike;

- kile pind on töödeldud antistaatilise ainega, mis võimaldab panna koopiamasinasse või printerisse terve paki kilesid;

- kile ei muutu seistes kollaseks.

Kilede kaitsmiseks on soovitav kasutada kiletaskuid, mis kaitsevad neid näpujälgede ja kriimustuste eest. Taskutes kiledega tekitatud kujutis on raamitud ning projektori valgusvoog summutatakse.

Kiletaskud hajutavad päikesevalgust, mistõttu pildi kvaliteet on parem. Taskute paberäärtele on lektoril hea teha märkmeid. Augustatud äärte tõttu on neid hea arhiveerida.

Kilede kasutamisel peab arvestama kindlaid kujunduslikke põhimõtteid:

- ühel kilel tuleb esitada üks idee;

- kilel tuleb esitada võimalikult vähe teksti, st maksimaalselt kümme rida ja mitte rohkem kui kuus sõna real;

- kasutage värve, kuid mitte rohkem kui nelja värvitooni;

- tähtis on tähtede suurus;

- horisontaalkilele mahub rohkem;

- kujutis ekraanil olgu küllalt suur;

- kasutada tuleb ühtset kujundusstiili;

- iga kile olgu ekraanil vähemalt 30 sekundit.

Hetkel kuum