19. juuni 1997 kell 22:00

Waigel teeb panuse erastamisele

Kokku on Saksa riigil kavas müüa riigile kuuluvaid aktsiaid 23 miljardi Saksa marga ehk 184 miljardi Eesti krooni eest. Tänavu loodetakse riigikassasse saada 6,3 miljardit marka. Kuid vaja on vähemalt 20 miljardit marka, et täita EMU nõue, mille kohaselt eelarvedefitsiit ei tohi ületada 3% sisemajanduse kogutoodangust.

Postbankeni müügist peaks laekuma kuni 3,1 miljardit marka. Lennufirma Lufthansa aktsiatest kuulub riigile veel 35,7%. Osa aktsiate müük toob sisse 1,4 miljardit marka. Siis on müügikord ehitusfirma Deutschbau käes.

Võimalik, et riik jätkab tuleval aastal ka Deutsche Telekomi aktsiate müümist. See pahandab kindlasti investeerijaid, kuna eelmisel sügisel tehtud aktsiate rekordemissiooni ajal lubas riik, et ülejäänud aktsiaid ei müü ta enne kui 2000. aastal.

Muidugi võib valitsus müügikeelust mööda minna, kuid see samm kahandaks tõsiselt usaldust Deutsche Telekomi aktsiate vastu ja kärbiks tulevasi investeerimisvõimalusi, arvas üks Frankfurdi analüütik.

See-eest on rahandusminister Theo Waigel kuulda võtnud Saksa liidupanga kriitikat ega taotle enam sel aastal panga kullavarude ümberhindamist. Et tõestada oma sõltumatust, on liidupank valmis kullavarusid ümber hindama alles 1998. või 1999. aastal.

Samas on liidupanga juhatuse liige Ernst Welteke teatanud, et pank on valmis ümber hindama oma dollarireservid. Dollar on keskpanga raamatupidamises arvel kursiga 1,36 marka. Kuid sel nädalal oli kurss 1,73 ehk 25% sellest kõrgem. Umbes 10protsendilise ümberhindamise abil oleks võimalik suurendada reservi väärtust 6--7 miljardi marga võrra.

Maksude küsimuses on valitsuskoalitsiooni partnerid endiselt lahkarvamusel. Liberaalid ei nõustu maksude suurendamisega. Kui Helmut Kohli kristlikud demokraadid sõlmivad maksude tõstmiseks liidu opositsioonis olevate sotsiaaldemokraatidega, siis läheb valitsuskoalitsioon ilmselt lõhki.

Et probleemide lahendamine ei ole lihtne, näitab asjaolu, et Waigel keeldus minemast täna algavale G7 Denveri tippkohtumisele. DI

Hetkel kuum