29. juuni 1997 kell 22:00

AS Eesti Telefon võttis ülisoodsa laenu

Laenuleping on kaheosaline -- 128 miljonit krooni laenab firma Põhjamaade investeerimispangalt ja 192 miljonit krooni on sündikaatlaen, milles osaleb seitse panka eri riikidest, sh Eesti. Eesti Telefoni poolt kirjutas lepingule alla finantsdirektor Jorma Kilpeläinen.

Laenu intress on Saksa marga libor +0,45 protsenti, mis praeguse pankadevahelise rahaturu intressi järgi on kokku 3,65%.

BNSi teatel on see Balti riikidesse antud laenudest soodsaim. Eesti seni soodsaima laenu sai mai lõpus Hoiupank, kui 400 mln kroonise laenu intress oli Saksa marga libor +0,75 protsenti.

Eesti Telefoni laenu tähtaeg on viis aastat, laen saadi ilma välisgarantiideta. Laenu tagavad Eesti Telefoni omanikud, kelleks on AS Eesti Telekom 51 protsendiga ja soome Tele ning rootsi Telia võrdselt 24,5 protsendiga.

Eesti Telefoni peadirektor Jaan Männiku sõnul plaanib Eesti Telefon investeerida sel aastal 655 miljonit krooni, peale laenu kasutatakse ka omavahendeid.

Seni oli Eesti Telefoni laenuportfell 550 miljonit krooni, reedese lepingu järel suurenes portfell 870 miljoni kroonini. Praegu maksab Eesti Telefon varem võetud laenu intresse, põhilaenu tagasimaksmine algab järgmisel aastal.

Männiku kinnitusel arvestati laenuvõtmisega juba eelmisel aastal Eesti Telefoni äriplaani koostades. Edaspidi ei ole meil tõenäoliselt vaja võtta nii suurt laenu, lisas ta.

1996. aastal investeeris Eesti Telefon 527 miljonit krooni. Ettevõtte mullune puhaskasum oli 140 miljonit krooni ja käive 991 miljonit krooni. 1996. aasta lõpus ulatus firma aktsiakapital 667 miljoni kroonini ja bilansimaht 1929 miljoni kroonini.

Tänavuseks käibeks on Eesti Telefoni juhatuse esimees Toomas Sõmera prognoosinud 1,2 mld krooni ja kasumiks 150 mln krooni.

Hetkel kuum