26. august 1997 kell 22:00

Mart Erik on võlgu 31 miljonit krooni

Mart Erik esitas 22. juulil ise avalduse enda kui eraisikust ettevõtja pankroti väljakuulutamiseks. Tallinna linnakohus rahuldas taotluse nädal aega hiljem. Pankrotihaldur Kauri Rattus toob pankroti põhjustena välja vildaka äriplaani ja selle, et Erik ei osanud ette näha muutusi Eesti metsandusturul.

Mart Erik kinnitas eile võlausaldajate koosolekul, et ta oli metsa kokkuostu projekti liiga optimistlikult suhtunud, tuginedes prognoosidele, mis ei osutunud tõeks.

Erik ütles, et tema põhilised metsaostud olid aastail 1995--96, puidu ekspordituru madalseisus. Tema omanduses on 51 kinnistut, ent ta ei osanud öelda, mitu hektarit metsa talle kuulub. «Üle tuhande hektari kindlasti,» lisas ta.

Mõnedel andmetel on Mart Erik kokku ostnud kuni 6000 hektarit metsa.

Pankrotihaldur Kauri Rattus ei osanud öelda, kui suur on Mart Eriku nimel olevate kinnistute väärtus. Dokumentide järgi on 51 kinnistu eest tasutud ligi kuus miljonit krooni, kuid metsa väärtus on aja jooksul tõusnud.

Samas on ka kinnistute pakkumine suurenenud, märkis pankrotihaldur. Linnakohtu määrusega on kõigile Mart Eriku omanduses olevatele kinnistutele pandud võõrandamiskeeld.

Mart Eriku suurim võlausaldaja on tema rahastaja, Ameerika ärimees Daniel Beal, kellel on Eriku vastu nõudeid 17,17 mln krooni eest. Beal on seotud ka ASiga EREAL Puidureservid, kelle nõude suurus on 850 000 krooni. Eilseks oli Mart Eriku vastu nõuetekohase võlanõude esitanud ka Hansapank (2,57 mln) ja AS Lumiforest (1,23 mln kr). Eriku üks suuremaid võlausaldajaid on ka erastamisagentuur.

Peale kinnistute on Mart Eriku vara hulka arvatud Suure-Jaani metsamajand, ASid Mägioja, Fonseka, M. Erik ja Media ning sõiduauto Mitsubishi Lancer.

Mart Erik oli varem Eesti metsaliidu president.

Hetkel kuum