19. oktoober 1997 kell 22:00

Balti tipp-pangad

Pangad on järjestatud aktivate põhjal. Omakapitali ei saa aluseks võtta, sest ainult Eesti pangad toovad statistikas ära omakapitali, Leedu omad esitavad nn pangakapitali ja Läti omad kapitali ja reservid, mis ei ole päris üks ja seesama.

Kui võrrelda pankade praegust järjestust B&B poolt 1994. a oktoobris tehtud pangareitinguga, siis on näha, et kolme aastaga on 15 tipp-panga hulgas kolmandik vahetunud. Pankrotti on läinud Läti Baltija pank ja Depozitu banka, Leedu Vakaru bankas ja Akcinis Inovacinis bankas (maksujõuetu) ning Põhja-Eesti Pank on ühinenud teise pangaga. Nende asemele on tulnud Tallinna Pank ja Forekspank, Leedu Taupomasis bankas ja Hermis ning Läti Rietumu banka.

Kui 1994. a oli 15 suurima panga hulgas 6 Läti, sealhulgas liidrikohal Baltija pank, ja 4 Eesti panka, siis nüüd on Eestil seal 5 panka, neist kolm juhtkolmikus. Seejuures edestavad Eesti pangad konkurente nii aktivate, deposiitide, krediitide kui ka tehnoloogia poolest.

Balti pangaturu liidril Hansapangal ei ole Latvijas Zemes banka endaga liitmise läbirääkimised vilja kandnud ning paistab, et Hansapank LZB aktsiate vastu üle miljoni oma aktsia ei paku.

Samal ajal näib strateegiliselt ja majanduslikult õnnestunud olevat Tallinna Panga (TP) ja Saules banka (SB) ühinemine. TP saab Läti residendiks, juurdepääsu Läti suurimale pangaautomaatide võrgule (35) ning pääsu Valgevene ja Venemaa turule.

Leedu suunal pole Eesti pangad seni kavatsustest kaugemale läinud, see-eest rajavad nad aktiivselt sillapead nii Venemaal kui ka Ukrainas. Peale selle, et Ühispank asutab Peterburis panga ja Hoiupank ostis Moskvas Faba panga, tahab Forekspank osta enne aasta lõppu Moskvas panga ja Hansapank avada esinduse Kiievis. B&B

Hetkel kuum