2. november 1997 kell 22:00

Tallinna linnavalitsus parandab erastamisviga

1994. aastal tagastas Tallinna linnavalitsus oma korraldusega mõtteliste osadena viiele õigusjärgsele omanikule maja aadressil Rataskaevu 6/Pikk jalg 3. Viiekorruselises kivist hoones on pinda ligi 600 ruutmeetrit. Praegune linnavalitsus on seisukohal, et kinnistu tagastamine ei olnud poole maja osas seaduslik, sest see tagastati välisriigi kodanikule.

Kesklinna vanema Hannes Kuhlbachi sõnul kaitseb linnavalitsus vajaduse korral linnavalitsuse ja praeguste üürnike õigusi kohtus, lisas Kuhlbach.

Tallinna linnavalitsuse õigusnõuniku Kalle Liivi sõnul tuleb enne asja kohtusse viimist leida tõendid, et kinnistu on tõepoolest poole maja osas ekslikult tagastatud. Samas ei välistanud Liiv võimalust, et kokkuleppele jõutakse kohtuväliselt. «Kui omanik vabatahtlikult kokkuleppesse ei tule, on see alles siis kohtu küsimus,» lisas Liiv.

Liivi hinnangul raskendab küsimust asjaolu, et kinnistu on juba kinnistusraamatusse kantud. «Õnneks on kinnistusraamatu seaduses olemas võimalus, et kinnistusraamatusse tehtud kanne võib osutuda ekslikuks. On olemas protseduur, kuidas ebaõiget kannet saab uuesti tagasi pöörata,» ütles Liiv.

Kinnistu Inglismaal elavate õigusjärgsete omanike esindaja Martin Napa sõnul püüavad osapooled leida esmalt kohtuvälist lahendust. «Kui küsimus kohtusse arutusele läheb, võin julgelt ennustada, et see võtab aega kuni neli aastat,» ütles Napa.

Olukorra teeb Napa sõ- nul äärmiselt keeruliseks asjaolu, et üks omanikest võõrandas pärast linnavalitsuse korraldust oma osa teiste omanike kasuks. «See on seesama daam, kellele väidetavalt pool maja ebaseaduslikult tagastati,» täpsustas Napa.

Liivi sõnul loodetaksegi esmalt sellele, et just seesama Austrias elav daam tunnistaks, et ta sai vara ebaseaduslikult tagasi. «Kui ta seda ei tunnista, annab viimase sõna kohus,» ütles Liiv.

Majas elava üürniku Mati Kahu sõnul on maja elanike tulevik tume, kuid kõigele vaatamata püütakse mõlemaid pooli rahuldav lahendus siiski leida.

Hetkel kuum