Lühiuudised

27. jaanuar 1998, 00:00

Eesti piimatootjad võivad põllumajanduse otsetoetusteks kavandatud raha eest ehitada uue piimakombinaadi, mis kuulub täielikult piimatootjatele, ütles Põlva tootjate liidu esimees Toomas Paur.

Eesti piimatootjad kaotavad Pauri sõnul aastas ligi 200 miljonit krooni, sest nad pole oma toodangu müüjad. Töötlejad ja tootjad ei suuda täna mõlemaid pooli rahuldavas piima hinnas kokku leppida. Piimaühistute käes peaks olema 40 protsenti piimaturust, täna on see napilt 23 protsenti, ütles Paur. ETA

Tollistatistika andmetel ületas Eesti import möödunud aasta detsembris ekspordi 2,85 miljardi krooniga.

«Eesti eksport oli möödunud aasta detsembris 3,785 miljonit krooni ning import 6,635 miljonit krooni,» ütles tolliameti osakonnajuhataja Lauri Laksberg. BNS

Avise kaubamärgi all tegutsev autorendi ja -liisingufirma AS Ideal Grupp avab neljapäeval oma esinduse Ukrainas Kiievis.

«Kavatseme sel aastal kiiresti laieneda ja avada Avise kontorid veel neljas kuni viies suuremas Ukraina linnas,» ütles ASi Ideal tütarfirma Viprent tegevdirektor Bjoern Markstedt.

Ideal Grupi aastakäive on 50 miljonit krooni. Firmal on üle 300 rendisõiduki. BNS

Riigile kuuluva ASi Eesti Põlevkivi nõukogu ei kinnitanud eile ettevõtte mulluseid majandustulemusi, sest need olid esitatud moonutatult. «Aruanne jättis otsad lahti ja selles esines moonutusi,» ütles nõukogu liige Arvi Hamburg.

Eesti Põlevkivi teenis mullu 26 miljonit krooni kasumit kahe miljardi kroonise käibe juures.

Hamburgi sõnul võiks tegelik kasum auditeerimise käigus väheneda umbes 10 miljoni kroonini.

Ettevõtte majandustulemusi auditeerib KPMG Estonia.

Eesti Põlevkivi finantsdirektori Vello Tohveri sõnul tekib ettevõtte kasum vanade põlevkiviladude müügist, ent tootmine toob kahjumit. Mullu sai Eesti Põlevkivi tootmisest 20 miljonit krooni kahjumit.

Tänavuseks kasumiks prognoosib Eesti Põlevkivi kaks miljonit krooni. BNS

Hoolimata vastakatest arvamustest Tallinna olümpiapurjespordikeskuse (TOP) võimaliku erastamise kohta võib erastamisagentuur selle siiski tänavusse erastamisnimekirja lülitada.

Erastamisagentuuri nõukogu päevakorras on homme TOPi erastamisnimekirja lülitamine, ütles erastamisagentuuri pressiesindaja.

Möödunud suvel jäi TOPi erastamisotsus eriarvamuste tõttu spordiringkondade ja kultuuriministriga langetamata.

TOPi asedirektor Mati Juhansoo on varem öelnud, et TOP tuleb erastada tervikvarana, mille kohta on koostatud ka vastav huvide protokoll. Ta lisas, et TOP võiks kuuluda Tallinnale või selle aktsiad võiks erastada tervikuna mõnele investorile, ilma et kompleksi jagataks. BNS

Ühinenud Meiereide kontserni kuuluva ASi Põlva Piim möödunud aasta käive oli 515 miljonit krooni ning kasum esialgsetel andmetele 10 kuni 12 miljonit.

Põlva Piima peadirektor Enn Sokk märkis, et ettevõte sai 7,5 miljonit krooni täiendavat kasumit Rakvere Piima aktsiate müügist.

Soku sõnul oli ettevõtte mullune käive praktiliselt sama suur kui 1996. aastal.

Põlva Piim tootis möödunud aastal 6200 tonni pulbreid ning teist sama palju võid. Piima kokkuost suurenes aastaga 3,2%, ulatudes 78 200 tonnini.

Ettevõte ekspordib oma toodangust ligi 75 protsenti. BNS

Euroopa Liit avab turu Eesti piimatoodetele, kui siinsed piimatootjad lõpetavad remonditööd ja taastavad normaalsed tootmistingimused.

Euroopa komisjoni (EK) otsus keelata Eesti piimatoodete müük Euroopa Liidu maades ei ole tähtajaline ja Eesti võib taas pääseda ELi turule, ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm pärast eilset kohtumist EK esindajaga Eestis Arhi Palosuoga.

«Eesti piimatootjad ei saanud keeldu sellepärast, et Eesti piim oleks halb või ebakvaliteetne,» ütles Tamm. Tema sõnul tingis keelu remont, mis oli kõigis kontrollitud kombinaatides samal ajal pooleli. «Euroopas ei ole kombeks, et remondiga samal ajal käib ka tootmine,» märkis ta. BNS

Painkülasse toiduõli tehast rajava ASi Werol Tehased aktsionärid suurendasid ettevõtte aktsiakapitali rahaliste sissemaksetega 50 miljoni kroonini, ütles ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker.

Werol plaanib alanud aastal rajada Painkülla kohalikul toorainel põhineva toiduõlitehase.

Peale Tartu ärimeeste Veljo Ipitsa ja Vambola Kolbakovi on ASi Werol Tehaste aktsionärideks Hüvitusfond ja ERA Pank. BNS

Siseministeerium kuulutas välja avaliku pakkumise Pikk tänav 61 asuvale majale videovalvesüsteemide ostmiseks.

Hanke tähtaeg on 27. veebruar, pakkumuste esitamiseks on aega 2. veebruarini. Ministeeriumi majandusosakonnast öeldi, et valvesüsteemid on küll olemas, kuid need pole veel täiuslikud. Pakkumiskutseid hakatakse väljastama 26. jaanuaril.

Siseministeeriumist öeldi veel, et maksumust hakatakse arutama pärast pakkumuste esitamist. Muud infot siseministeeriumist keelduti andmast põhjendusega, et see on konfidentsiaalne. Ministeerium jätab endale õiguse tagasi lükata kõik pakkumused. ÄP

Erinevalt eilses Äripäevas artiklis «Purunenud veetammi ehitus kindlustati BICOs» kirjutatust on Ülemiste veehoidlas eelmisel nädalal purunenud veetõkketammi maksumus umbes 200 000 krooni. Toimetus palub vabandust. ÄP

Majandusminister Jaak Leimann arutas eile Deutsche Banki Ida- ja Kesk-Euroopa osakonna asedirektori Peter Gotteckiga Eesti ja Saksa majandussidemete tihendamise võimalusi.

«Gotteck rõhutas, et just nüüd, kus on otsustatud Eesti pääsemine Euroopa Liidu laienemisläbirääkimiste esimesse ringi, oleks õige aeg tulla suurema ja soliidsema delegatsiooniga Saksamaale,» rääkis Leimann. «Ta ütles, et Saksa investeeringute osatähtsus on võrreldes Läti või Leeduga jäänud Eestis liiga tagasihoidlikuks.»

Leimanni sõnul lubas Deutsche Banki esindaja abi kohtumiste korraldamisel ja investeerimishuviliste leidmisel. BNS

Euroopa Liidu (EL) eksperdid tulevad tänavu peale mullu kontrollitud piimatööstuste üle vaatama ka Eesti kala- ja lihatöötlejate vastavust nõuetele.

Põllumajandus ministeeriumi kantsler Ilmar Tupits ütles, et luubi alla võetakse töötlev tööstus, veterinaar- ja toiduinspektsiooni töö ning laboratooriumite olukord.

Tupitsa sõnul ei ole veel teada, kas eksperdid kontrollivad ka leivatööstust. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing