Õigesti valitud korralik tool väsitab vähem

29. jaanuar 1998, 00:00

Sobivat tooli valides tuleks lähtuda eelkõige töö funktsioonist ja kasutaja individuaalsetest vajadustest. Tooli aitavad valida lihtsad nõuanded.

1. Liiga pehmet tooli ei tasu kasutada. Vastupidi -- seljatoe ja istme polster peaks olema piisavalt tugev, see aitab toolis keha raskust ühtlaselt jaotada. Tool peab sobima keha kujuga.

2. Et seljatoe kaldenurka saab reguleerida, peaks olema iga korraliku tooli juures iseenesestmõistetav. Palju olulisem on tooli valikul välja selgitada, kas tooli istet on ka istumise ajal võimalik teljel ette-taha kallutada. Istme ette kallutamine vabastab vereringe põlveõndlas.

2. Tooli sügavuse reguleerimne on oluline pikemat kasvu inimestele, et ei tekiks toolilt mahalibisemise tunnet.

4. Samuti on oluline pöörata tähelepanu käetugedele, ka neid peab saama iga toolikasutaja vajaduse kohaselt reguleerida. Käetoe kõrgus peab olema õlavarre pikkuse järgi (st kätt peab saama ilma pingeta toele asetada). Samuti on korralikul toolil võimalik reguleerida käetoe kaldenurka. Käetoe õige asend vähendab pingeid selja-, kaela- ja õlalihastes.

5. Büroos, kus töötatakse pingeliselt ja pikka aega istudes, peaks toolil olema kiikemehhanism. Sellise mehhanismiga tooli saab kallutada taha puhkeasendisse, soovitud asendit peab saama kindlalt fikseerida. Kasuks tuleb, kui toolil saab reguleerida kiikemehhanismi istuja raskuse järgi.

6. Tooli rattad tuleb valida büroo põranda järgi. Eristatakse pehmele ja kõvale põrandapinnale mõeldud rattaid, kuid levinud on ka universaalrattad. Täiuslikel toolidel on automaatpiduritega rattad (st istudes on võimalik tooliga ruumis sõita, kuid toolilt tõustes pidurid automaatselt sulguvad).

7. Väga suure koormusega, kogu aeg kasutatavad istmed, n-ö 24 tunni intensiivtoolid, on tehtud eriti vastupidavalt. Selliseid toole tuleks kasutada ööpäev läbi töötavates teeninduskohtades, nagu näiteks lennujaama kassas, politsei valvepunktis, dispet?erteenistustes jne. Kuna tooli kasutajaid on palju, peaks kõik osad olema reguleeritavad ja lisaks kasutatakse istumisasendi korrigeerimiseks istmepatju ning lisakäetugesid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing