2. veebruar 1998 kell 22:00

Harrastussuusataja reisiapteegi kokkupanek vajab apteekri abi

Reisiapteeki koostades tuleb lähtuda reisi iseloomust, arvestades ka võimalikke isiklikke vajadusi. Rohtude valikul on kasulik nõu pidada apteekriga.

Seekordne reisiapteek on koostatud harrastussuusatajale, kel seisab ees sportlik puhkusereis kas kõrgmäestikus või hoopis Lapimaal.

Harrastussuusataja reisiapteek sisaldagu järgnevaid vahendeid:

- kaitsvad kreemid külmades tingimustes, nt Skandinaavias;

- päikeseblokaatorid kõrgmäestikes, nt Itaalia, Austria, Prantsusmaa;

- huulekaitsevahendid (igal juhul);

- ravimid kergemate külmetuste puhuks;

- valuvaigistid, nt paratsetamool nõrkade peavalude leevenduseks, ibuprofeen liigese- ja peavalude leevenduseks;

- elastikside keskmise laiusega ca 8 cm;

- plaastrid;

- esmaabivahendid võimalike traumade puhuks.

Külma ja tuule vastu sobivad näonaha kaitseks rasvarikkad kreemid, mis niisutavad ja kaitsevad nahka külmakahjustuste eest. Salvi võiks kanda ka teistele vähemkaitstud kehaosadele, nt kätele.

Soovitatavad kreemid:Hydran (hind ca 35 kr), Novalan (tootja Orion, hind ca 35 kr). Nimetatud kreeme võib kasutada ka allergilise naha puhul.

Kõrgmäestikus, kus päike on väga tugeva kiirgusega, on vaja naha kaitseks päikeseblokaatorit. Kaitsefaktori võiks valida suurema (alates 10st). Seda tuleb kanda kõigile katmata kehaosadele vähemalt kaks korda päevas.

Soovitatavad päikeseblokaatorid: päevituspiim Nivea kaitsefaktoriga 16 (hind ca 160 kr); näokreem Nivea kaitsefaktoriga 20 (hind ca 80 kr).

Nimetatud kreeme võib kasutada kogu pere.

Kaitseta ei või jätta ka huuli. Tavalisele hügieenilisele huulepulgale tasuks eelistada huulebalsamit Blistex (hind ca 20 kr). Oma koostise poolest see sobib hästi kaitseks külmakahjustuste vastu (ohatised, lõhenevad huuled). Blistex sisaldab päikesefiltrit (faktor 10).

Kui te pole suutnud vältida põletusest või külmetusest tekkinud nahakahjustusi, tuleks kasutada panthenoolsalvi (hind alates ca 34 kr), mis kergendab vaevusi ja rahustab nahka. (Loe ka 13. jaanuari Äripäevast).

Lõhenenud huuli parandab efektiivselt huulesalv Blistex (hind ca 30 kr). Määrida tuleb 3--4 korda päevas paksult huultele.

Punase päevakübara tabletid -- kasutatakse kurgu-, nina-, neeluhaiguste profülaktikaks ja raviks. Toimivad immuunsüsteemi tugevdavalt.

1. näide -- tabletidEchinacea--Ratiopharm(hind ca 30 kr). Profülaktikaks kasutatakse 2--3 tabletti, raviks 5--8 tabletti. Tabletid lastakse suus sulada. Need sobivad nii lastele kui täiskasvanuile.

2. näide -- tabletid Echina+Zn+C vit (hind ca 53 kr). Need tabletid sisaldavad peale punase päevakübara ekstrakti ka mikroelementi Zn ja C-vitamiini (tugevdavad organismi vastupanuvõimet haigustele). Kasutatakse kuni 4 tabletti päevas.

Kasutatakse kurgu valulikkuse ja häälekäheduse puhul. Toimivad põletikuvastaselt ja pehmendavalt.

Näiteks Sept-O-Lete (hind ca 33 kr), Larypront (hind ca 41 kr) jpt. Tavaliselt lastakse ühel tabletil suus või keele all sulada iga 2--3 tunni järel, ent jälgida, et tablettide kogus ei ületaks 6--8 ööpäevas.

On mõeldud nohu kergendamiseks, alandavad ninalimaskestade turset, tagades sellega vaba hingamise. Nohuravimeid ei soovita kasutada üle 7 päeva järjest (nende seas on ka erandeid).

Näiteks Tyzine (hind ca 40 kr), Xymelin (tilgad hinnaga ca 23 kr, aerosooli hind ca 45 kr) jt.

Hetkel kuum