5. veebruar 1998 kell 22:00

Võimsate arvutitega kauplemiseks on vaja luba

USA kaubandusministeeriumi käskkiri hakkas kehtima alates selle nädala teisipäevast ja puudutab Euroopa Liiduga läbirääkimisi alustavast kuuest riigist vaid Eestit.

Ameerika Ühendriikide administratsiooni käskkiri viib ellu USA riigikaitse autoriseerimisakti ettekirjutusi.

USA kaubandusministeeriumi käskkirja kohaselt tuleb ministeeriumi ekspordibürood teavitada juhul, kui ühendriikidest soovitakse eksportida arvuteid, mis sooritavad 2--7 miljardit operatsiooni sekundis.

Kui ministeeriumi ekspordibüroo kiidab arvutite väljaviimise heaks, antakse välja sellekohane luba. Loa taotlemisest on vabastatud ainult transiitkaup.

Nimekirjast jäeti välja T?ehhi, Slovakkia, Ungari, Poola ja Valgevene.

USA suursaatkonna pressiata?ee Eestis Victoria Middleton selgitas, et tegemist pole sanktsioonidega Eesti ega teiste Balti riikide vastu. Ta ütles, et aastaid tagasi tegi USA kongress otsuse riikide jaotamise kohta gruppidesse ja Eesti paigutati kolmandasse gruppi koos mitmete teiste Nõukogude Liidu vabariikide ja osa arengumaadega. Sellel olid eeldatavasti ajaloolised põhjused, sõnas Middleton.

Middleton lisas, et USA kaubandusministeeriumi käskkiri on koostatud niinimetatud kolmanda grupi riikide kohta.

Eesti arvutiekspertide sõnul nii kiireid arvuteid Eestis veel pole, kuid pole välistatud, et neid hakatakse kunagi sisse tooma.

Selliseid arvuteid kasutatakse serveritena eriti kiirete operatsioonide teostamiseks.

Hetkel kuum