Eluasemelaenu saavad pooled taotlejad

09. veebruar 1998, 00:00

Eluasemelaenu kasutatakse praegu küll tunduvalt vähem kui pool aastat tagasi, kuid kõige raskem aeg laenu saamiseks peaks olema möödas. Näiteks Tallinna Pangas anti jaanuaris juba 2,5 protsenti rohkem eluasemelaene kui detsembris. Eluasemelaenu taotlejal tuleb arvestada, et pangad on karmistanud laenutingimusi ja jälgivad nendest kinnipidamist hoolikamalt. Kõige aktiivsemal laenamise perioodil -- möödunud aasta kevadest sügiseni -- võis saada laenu ka vahetult pärast seda, kui oli tehtud esimene palgaülekanne vastavasse panka. Nüüd nõuab enamik pankadest, et laenutaotleja oleks juba mitu kuud panga klient olnud.

Pangad jälgivad tähelepanelikult seda, et laenuvõtja sissetulek oleks piisavalt suur. Osa panku on suurendanud samuti omafinantseeringu osa. Kontrollitakse laenu sihtotstarbelist kasutamist, et vältida näiteks laenurahaga börsile minekut. Kõik kokku on viinud selleni, et eluasemelaenu saavad praegu vaid ligikaudu pooled soovijatest.

Kui eelmisel suvel valis ostja sageli kõigepealt välja soovitava kinnisvaraobjekti, maksis müüjale käsiraha ja alles seejärel läks panka laenu taotlema, siis nüüd peaks ostja ikka pangas esmalt selgust saama, kas talle laenu üldse antakse. On juba teada mitu juhust, kus laenu pole saadud ning ostja on maksnud leppetrahvi. Mõnigi müüja pole siiski lepingutrahvi nõudnud ning ootab endiselt, millal ostja pangast laenu saab.

Eluaseme ostu hõlbustamiseks korraldavad mõned kinnisvarafirmad vahefinantseerimist. Seda tehakse juhul, kui klient soovib osta uut eluaset, kuid vana eluaset pole õnnestunud veel maha müüa.

Eluasemelaenude osatähtsus on kinnisvaraturul endiselt suur.

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Kalev Roosiväli sõnul kasutatakse eluasemelaenu korteri või maja ostul pooltel kordadel. Eelmisel suvel oli see näitaja kuni 85 protsenti.

Praegune olukord laenude saamisel peaks jääma püsima ka lähikuudel. Mõnevõrra võib laenumaht suureneda, sest pankadel on lootust laenuressurssi juurde saada. Kindlasti aga ei tule enam sellist eluasemelaenude buumi, kui oli eelmisel aastal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing