15. veebruar 1998 kell 22:00

Milline pank on Eestis usaldus- väärseim?

Meil on kontod praktiliselt kõikides Eesti pankades, sest meie kliendid arveldavad kõikide pankadega.

Traditsiooniliselt, kui üldse mingit järjestust panna, siis ka Äripäeva reitingu järgi on olnud Hansapank pikka aega esikohal.

Usaldusväärne tähendab, et tehingud saavad teostatud, mis vaja, ning kui seal on deposiite vm, et siis need oleksid võimalikult seadustega kaitstud.

Praegu mul paraku küll puudub informatsioon väita, et näiteks ka selles Hoiupangas minu kui eraisiku ja erakliendi või firma huvid oleksid kahjustatud. Seda ma ei suuda väita ja kui lähinädalad toovad siin mingit teistsugust informatsiooni, siis loomulikult võtame selle teadmiseks.

Hansapank paistab selles mõttes soodsa-malt välja, et tema on ikkagi kõige usaldusväärsem, kui räägime Eesti pankadest. Mul on kokkupuuted ka Merita pangaga, Merita on muidugi ka usaldusväärne.

Need on piisavalt heas kirjas minu silmis. See ei tähenda muidugi, et me ei kasuta teiste pankade teenuseid.

Ma siiski arvan, et nii oluliselt ei ole skandaalid viimaste päevade jooksul pangandust kõigutanud. Võib-olla me ei tunneta seda nii teravalt veel.

Oleme kontserni ettevõte, välismaa oma-nikega. Kui nad tulid Eestisse, nad väga kaalusid, millist panka võtta. Valik langes Hansapangale. See on kõige konservatiivsem olnud oma tegevuses.

Kui nüüd lihtsalt inimesena öelda, on mul täiesti ükspuha. Tehku, mis tahavad, peaasi, et meie firma rahaga korras on.

Te ju teate, et tegelikkuses on kaks eri maailma: see, mis paistab avalikkusele lehtedes ja riigiametites, ning see, mis tegelikult on. Osa äri on ju tõeliselt selline illegaalne või kuidas seda nimetada viisakamalt: päris ei jälgi klassikalisi ärireegleid.

Ilmselt ka pangandus on selline. Nad on lihtsalt lipsuga siledad poisid, kes võivad täpselt samu asju teha, mis mujal tehakse. Ainult see on palju rafineeritum.

Ühed sulid kõik, kui nii rahvalikult öelda.

Pea kõik Eesti pangad on praegu küllalt usaldusväärsed, kui mõelda kohti, kuhu raha võib paigutada ja hoida. Kuid Eesti panganduses on praegu liiga palju tegijaid. Paratamatult elu sunnib panku ühinema.

Eks mul natukene kahju on, et Hansapanga ja Hoiupanga ühinemise uudis oli algselt liiga optimistlik ja praegu selgub, et siin on probleeme, mis vajavad eelnevalt lahendamist. Aga usun, et ainuke häda asja juures on see, et võib-olla liiga vara käidi asi välja. Teisest küljest jälle -- me teame, et mõningaid asju oleme teada saanud liiga hilja. Nii et võib-olla see on väiksem pahandus isegi.

Igal juhul on niimoodi, et mõistlik inimene, või on ta nüüd organisatsioon või asutus, paneb oma raha ikkagi mitmesse panka ja mitmele kontole. Kui võtta neli suuremat Eesti panka, siis nad on piisavalt usaldusväärsed nüüd küll

Hetkel kuum