Salacgriva 95 põhiaktsionär on Ave Lat Grupa

19. veebruar 1998, 00:00

Kalapüük ja kalatööstus on alati olnud Läänemere rahvaste majanduse tähtis koostisosa. Pärast 1990. algusaastate järsku langust on Läti kalatööstuse toodang viimasel paaril aastal jõudsalt kasvama hakanud, iseäranis kalakonsevide osas, kus aastail 1993--1996 kasvas toodang 65,3 mln konservilt 153,5 mln konservile. Mullu oli kasvutempo koguni 50%. Samal ajal on kodumaiste kalatoodete läbimüük 1990. aastate algusest peale vähenenud peaaegu 2,5 korda ehk 22,5 kilogrammilt 9,3 kilogrammile elaniku kohta. Samal ajal on eksport suurenenud 2,5 korda: 29,1 miljonilt latilt 71,8 miljole latile.

Salacgriva 95 loodi 1995. a endise Salacgriva kalatehase erastamise käigus. Aktsiate kontrollpaki ostis Ave Lat Grupa, Läti suurim toidutööstuskontsern, kes kontrollib ca 40% kohalikust toiduainetööstusest ja on ka Kaija kalakombinaadi suuromanik. Ülejäänud aktsiad müüdi avalikkusele (27,9%) ja ettevõtte töötajatele (19,6%). Erastamislepingu kohaselt peab Ave Lat Grupa juuni lõpuks investeerima firmasse 800 000 latti, mida tehakse ilmselt aktsiakapitali laiendamise teel.

Pärast erastamist on Salacgriva oluliselt reorganiseeritud ja integreeritud Ave Lat Grupa kui kontserni struktuuri. Nii hanke- kui ka müügipoolel toimub tihe koostöö Kaija kalakombinaadiga, ka on grupisisese konkurentsi vältimiseks ära jagatud tootegrupid. Kui varemalt tootis Salacgriva palju Atlandi kalast valmistatud konserve, siis nüüd moodustavad peaaegu poole toodangust sprotid õlis ja kala tomatikastmes. Täisvõimsusega töötades tootis Salacgriva mullu ca 30 mln kalakonservi. Salacgriva müügiturud on Venemaa, Ukraina ja Valgevene, kuhu läheb pea 90% kogutoodangust, ülejäänu müüakse kodumaal.

Salacgriva viimaste aastate majandustulemused on muljetavaldavad. Netokäive viiekordistus 1996. a ja kahekordistus möödunud aastal, jõudes esialgsetel andmetel 6,1 mln latini. Firma edasist kasvu lähitulevikus piirab tootmisvõimsuste ammendatus ning 1998. a jääb see ilmselt planeeritud 10% piiresse. Koos käibe kasvuga on kasvanud ka firma tootlikkus, kuigi mitte nii kiires tempos. Möödunud aastal maksis Salacgriva oma aktsionäridele Riia börsil noteeritud firmadest enim dividende ehk 0,15 latti aktsia kohta. Talinvest Suprema analüütik Raivis Cakuls usub, et enne kapitalimahukat tootmisvõimsuste laiendamist ei suuda Salacgriva oma majandusnäitajaid oluliselt parandada, strateegilise investori poolt aktsiakapitali laiendamine aga vähendab oluliselt kasumit aktsia kohta, mis omakorda peaks hinda negatiivselt mõjutama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing