26. veebruar 1998 kell 22:00

Firma vara mitmes pandis

Enne pankrotistumist oktoobris peamiselt Soome mööblikontsernile Isku detaile tootnud Erak-Puidutööstusel on pankrotihaldur Kalev Mägi sõnul võlgu 28--30 miljonit krooni. Suurim võlausaldaja on 18 miljoni krooniga Krediidipank, kelle nõue on tagatud pandiga.

Seadmeid ostis firmade grupp Hansapanga, Hoiupanga ja Tallinna Panga liisingufirmadelt, erastamisagentuurile ollakse võlgu ligi 12 miljonit krooni.

Erastamisagentuuril on keeruline puidutööstusest raha saada, sest enne peavad pangad oma ristpandid selgeks vaidlema, ütles pressiesindaja Erkki Erilaid.

Erak-Puidutööstuse erastas kolm ja pool aastat tagasi AS Erak. Puidutööstuse mööblimüügi lepingutelt teenis vahendustasu Eraki tütarfirma AS Erak-Grupp, millele omakorda kuulub üle poole Eraki aktsiatest. Praeguseks on peale puidutööstuse pankrotistunud ka Erak, Erak-Grupi pankroti jättis kohus üleeile välja kuulutamata. «Võlgniku esindaja väitis, et ei tea, kas firma on pankrotis ja sai lisaaega,» teatas Erak-Grupi ajutine pankrotihaldur Terje Eipre. «Võlad on jaotunud mitme firma peale ja ka vara on ringelnud ühest kohast teise,» selgitas ta.

Eipre kinnitas, et on esitanud kohtule taotluse välistada Puidutööstuse vara 30 miljoni krooni ulatuses, et Erak-Grupi võlausaldajad kõigest ilma ei jääks. «Kõik tahavad sama vara eest raha saada, küsimus on, kes saab,» rääkis ta.

Firmade grupi looja ja Erak-Puidutööstuse ainuomanik Raul Boberg on väidetavalt juba kuu aega puhkusel, tema mobiiltelefon on suletud.

Tegemist on Bobergi mitme firmaga, millest üks tootis ja teine võttis raha välja, lisas Kalev Mägi. Erak-Puidutööstuse eelläbirääkimistega pakkumise alghind on 20 miljonit krooni, vara bilansiline väärtus 35 miljonit krooni. «Iseasi, kas vara ka seda väärt on, sest hooned on hinnatud 22 miljonile kroonile,» tunnistas Mägi.

Väidetavalt on Boberg vahepeal loonud uue firma, kuhu võttis Erak-Grupist kaasa Soome mööblikontserni Isku lepingud. Erak-Puidutööstuse mööblist ostis Isku enne pankrotti 90 protsenti.

«Praegu tundub küll, et Isku tellimus jääb üha väiksemaks,» nõustus Kalev Mägi. Kui varem oli Isku lepingumaht aastas 20 miljonit krooni, siis varsti jääb järele ümmargune null, tõdes ta.

Võlanõuete kaitsmise koosolekuni jõutakse Mägi sõnul ilmselt aprillis. «Millal asi üldse selgeks saab, ei oska küll öelda, sest sealt võib järgneda lõputu arv kohtuprotsesse,» ennustas ta.

Hetkel kuum