Plahvatuslikku hoiuste kasvu ei tule

03. märts 1998, 00:00

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja asetäitja Andres Sutt lausus, et pikemas perspektiivis on senise 10% tulumaksu kaotamise otsus säästmise soodustamise osas positiivne, kuid lühiajalisi tulemusi ei maksaks loota.

Peaministri endine majandusnõunik Hardo Pajula lausus, et tõenäoliselt ei saanud riik hoiustelt loodetud tulu, töökulud olid aga suured. Ta lisas, et tulumaksu kaotamine on pigem poliitiline samm.

Sutt lisas, et otsusega kaasnevad ka negatiivsed ilmingud, mis võivad majanduse üldist tasakaalu rikkuda. «Me oleks ideaalsena näinud võrdset maksumäära finantsinvesteeringutelt saadavale tulule, erandite tegemine võib tekitada turu moonutusi,» ütles Sutt.

Suti sõnul eelistab tulumaksusoodustus võõrkapitali investeeringuid omakapitali investeeringutele. Võõrkapitali investeeringute pealt ehk hoiuste pealt tulumaksu maksma ei pea, kuid aktsiainvesteeringute dividenditulu on maksustatav. See võib tekitada olukorra, et majanduskliendid soovivad omada vähem kapitali ja suuremat võlga. Keskkonna muutuste korral on madal kapitaliseeritus kindlasti miinus, mitte pluss, kinnitas Sutt.

Hoiupanga makroanalüütik Ilmar Tamm lausus, et tavaline eesti inimene ei säästa, pigem ehitab ta pool maja, korteri või ostab kaks autot.

Tamm lisas, et otsus on väheseid märke, et riigikogu huvitub majanduse edasisest käekäigust. Säästmise praktiliseks soodustamiseks tuleks tööle rakendada pensionireform, et inimesed näeksid enda jaoks reaalset kasu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing