8. märts 1998 kell 22:00

Polnud teist valikut

Ettevõtjate jaoks oli möödunud nädalal kõige tähtsam persoon peaminister Mart Siimann, kes peatas rahandusminister Mart Opmanni erisoodustuste maksustamise korda puudutava määruse jõustumise. Selle määrusega näitas rahandusminister oma üleolevat suhtumist ettevõtjatesse.

Muuhulgas sooviti konkreetsemad piirid seada ka ametiautode töövälisele kasutamisele.

Ametiautosid puudutav osa oli läbi mõtlemata, sest see oleks sundinud ametiauto kasutajaid väga palju pabereid täitma, aga määruse täitmist ei oleks maksuamet kontrollida suutnud.

Rahandusminister tunnistas ise, et ta ei prognoosinud riigieelarvesse sellest korrast laekuvat mitte ühtegi senti. See on nonsenss. Rahandusminister allkirjastab maksumääruse, kuigi on ise kindel, et seda ei hakka keegi täitma.

Võib-olla oli põhjus selles, et rahandusministeeriumi ametnikud ei ole ise olnud eeskujuks ja pole täitnud tulumaksuseadust, kasutades oma ametiautosid tööle ja koju sõitmiseks seda deklareerimata.

Määrus oli imelik veel selle poolest, et erisoodustuse eest pidi hakkama maksma erisoodustuse andja ehk ettevõtja, mitte selle saaja ehk ametiauto kasutaja.

Kuna ministri määrus kubises puudustest, siis ei jäänudki Mart Siimannil midagi muud üle kui selle jõustumine peatada.

Tal ei olnud lihtsalt valikut, sest vastasel korral oleks valitsus läinud konflikti suurema osa ettevõtjatega. See oleks aasta enne riigikogu korralisi valimisi olnud Koonderakonnale valus hoop.

Hetkel kuum