24. märts 1998 kell 22:00

Pärnu lihatööstus lõpetab tegevuse

Pärnu lihakombinaat lõpetas tootmise eelmisel nädalal pärast tooraine lõppemist. Lihatööstuse direktori Hillar Kärmase sõnul on ettevõtte tootmismaht viimastel aastatel vähenenud, tootmiskulud aga pole vähenenud. Lihakombinaadis kaotab töö 80 inimest.

Kärmase hinnangul on Pärnu lihatööstuse praegune turuväärtus umbes 3 miljonit krooni, tervikvarana ei taha seda aga ükski lihatööstus osta. «Ka osadena ettevõtet müües loodame saada raha võlgade tasumiseks kokku,» lisas Kärmas.

Pärnu lihatööstuse võlad ulatuvad ligi 3 miljoni kroonini, millest enamiku moodustavad võlad tooraine hankijatele ja töötajate koondamistasu.

Lihatööstuse direktori sõnul on ettevõttele tehtud pankrotihoiatus, kuid pankrotimenetluse algatamist pole ükski võlausaldaja veel nõudnud.

«Ettevõte on suur ja amortiseerunud, see meid tapabki,» lausus Kärmas. «Seadmed on Vene-aegsed, vaid vorstitsehh on uus.»

Adavere lihatööstuse tegevdirektor Harri Nukke ütles, et Pärnu kombinaat on nii amortiseerunud, et ettevõtte vara müük mõnele teisele kohalikule lihatööstusele on peaaegu võimatu.

Pärnu lihatööstuse seadmete renoveerimine on väga kallis ja kombinaat on tänapäeva mõistes liiga suur, rääkis Nukke. «Juba mitu aastat oli näha, et nad ei vea omadega välja,» lausus ta.

Nukke sõnul oli Pärnu lihakombinaat veel mõni aeg tagasi edukas sinkide tootja. «Pärast nende lõpetamist on suurenenud huvi meie toodangu vastu,» tunnistas ta.

Pärnu lihatööstuse eelmise aasta käive oli 27 miljonit krooni, ettevõte oli kahjumis.

Pärnu lihakombinaat on nõukogudeaegsetest suurtest lihatööstustest viimane, mis Eestis oma tegevuse lõpetab. Pankrotistunud on Võhma, Tallinna, Haapsalu ja Tartu lihakombinaat.

Hetkel kuum