Kogenud pangaühendaja

01. aprill 1998, 00:00

Eelmise aasta kevadel liitis Ühispank endaga Põhja-Eesti Panga, aasta lõpul huvituti tõsiselt Tallinna Pangast.

Ühispanga turundusdirektor Jürgen Lamp ütleb, et kui tema 1996. aastal panka tööle tuli, teadis ta kohe, et midagi tuleb ette võtta. «Tallinna Panga liitmise idee tekkis juba siis,» räägib ta. Lamp asus välja töötama Tallinna Panga ülevõtmise strateegiat ja on selle kallal vaeva näinud juba poolteist aastat.

Ühispanga huvi Tallinna Panga vastu tekkis sellest, et suurpangale oli vaja uut struktuuri, samuti on Tallinna Pangal palju kliente pealinnas.

Lamp lisab, et ka Tallinna Panga turuosa Lätis on oluline faktor, miks tekkis huvi selle panga vastu. «Oleme püüdnud luua turgu Peterburis, tänu liidule Tallinna Pangaga saame kohe ka Läti turule,» seletab Lamp.

Eelmise aasta lõpul tõusis Tallinna Panga liitmise küsimus tõsiselt päevakorda. «Just oli börsikrahh ning pankurid muutusid tagasihoidlikumaks,» räägib Lamp. Ta ütleb, et Ühispanga president Ain Hanschmidt lähenes Tallinna Panga nõukogule selle esimehe Guido Sammelselja ja nõukogu liikme Targo Rausi kaudu. Tänaseks on kaks Tallinna Panga nõukogu mõjukamat liiget kohad vahetanud.

«Nemad olid ju Tallinna Panga loonud,» põhjendab Lamp pöördumist Sammelselja ja Rausi poole. Suhted kahe panga vahel soojenesid ning Ühispank tegi 22. detsembril Tallinna Pangale ametliku liitumisettepaneku.

Toona pakkus Ühispank aktsiate vahetuskursiks 1,3 Ühispanga aktsiat ühe Tallinna Panga aktsia vastu. «Tallinna Pangale oleks olnud kasulikum liituda siis,» kommenteerib Lamp.

Pankade liitmine soikus mõneks ajaks, sest Ühispank plaanis välisinvestoritele suunatud aktsiaemissiooni tuletisväärtpaberite vormis ja Tallinna Pangas tekkisid pinged. Küsimus tuli uuesti päevakorda märtsi teisel nädalal, lausub Lamp.

«Rääkisime Targo Rausiga (oli vahepeal saanud Tallinna Panga nõukogu esimeheks -- toim.), vähemal määral ka juhatusega,» sõnab Lamp.

24. märtsil tegi Ühispank Tallinna Pangale uue liitumispakkumuse. Seekord pakuti aktsiate vahetuskursiks 0,84 Ühispanga aktsiat Tallinna Panga aktsia eest. Tallinna Panga aktsia hind kerkiski üleeilseks peaaegu selle vahetuskursi tasemele, 61 kroonini, kuid kukkus jälle eile 56,7 kroonini.

Avalikkus sai esmalt teada hoopis Investeerimispanga päev hiljem tehtud ühinemispakkumusest Tallinna Panga juhatusele.

Investeerimispanga asepresidendi Kalle Norbergi sõnul tekkis pangal huvi Tallinna Panga vastu eelmise aasta detsembris, sest sooviti muuta oma turupositsiooni.

«Eeldasime, et Tallinna Pank võiks olla huvitatud,» kõneleb Norberg.

Investeerimispank pakkus Tallinna Pangale uuest pangast 53,5 protsenti aktsiaid. «Arvestades analüütikute hinnanguid, polnud meie pakkumus Tallinna Pangale vastuvõetamatu,» leiab Norberg.

Nõukoguga eri meelel olevale Tallinna Panga juhatusele meeldis Investeerimispanga pakkumus. Neid seob Investeerimispangaga ka laenuleping, mille abil ostsid Tallinna Panga juhatuse liikmed 12% oma panga aktsiatest. Laenusumma oli 45 miljonit krooni. Viimase kuu ajaga on Tallinna Panga tegevjuhid teeninud aktsiahinna tõusust üle viie miljoni krooni, veel üleeile oli see summa kaks korda suurem. Hansapank jäi hiljaks

Reede hommikul sekkus mängu kolmas tegija, Hansapank. Nende pakkumus oli vähemalt paberil Ühispanga omast parem, 0,55 Hansapanga aktsiat Tallinna Panga aktsia vastu ehk 4 krooni aktsia kohta kallim, kuid see jäi hiljaks.

Jürgen Lamp ütles esmaspäeva keskpäeval, et arvestades hetke aktsiahindu, on Hansapanga ja Ühispanga pakkumused võrdsed. «Minu isiklik arvamus on, et Ühis-Tallinna Panga liit on loomulikum kui Hansa-Tallinna Panga liit,» sõnas ta.

Lambi hinnangul kattuvad Tallinna Panga ja Ühispanga struktuurid osaliselt, suurelt osalt aga täiendavad teineteist. «Hansapangaga liitumise puhul pankade struktuurid suuremalt osalt kattuksid,» leiab Lamp.

«See ei olnud mingil juhul vaenulik pakkumus,» ütleb Hansapanga ettepaneku kohta panga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus. «Vastupidi, meie pakkumuses oli kirjas, et võimalikud läbirääkimised peavad käima nii juhatuse kui nõukoguga.»

«Igatahes pole me seda mõtet maha matnud,» annab Lõhmus aimu võimalikust uuest pakkumusest.

Nomura Internationali vanemanalüütik Michael Wheelhouse ütleb, et kui Tallinna Pank liitub Hansapangaga, ei saaks Hansapank võib-olla 6--9 kuud kapitali juurde. «Hansapangal on kapitali vaja,» sõnab ta.

«Mina ei tahaks uskuda, et see on tõsine pakkumus, liiga kiiresti tuli,» kommenteerib Wheelhouse.

Tallinna Panga omanikud saavad Ühispanga nõukogus kolm kohta. «See tagab 25% häältest, mis on arvestatav osa,» sõnab Jürgen Lamp.

«Kõik Tallinna Panga töötajad, kes tahavad tööle jääda, seda ka saavad,» lubab Lamp. «Me kavatseme küll koondada laiskurid nii Ühispangast kui Tallinna Pangast.»

Ühispank kliente kaotada ei karda. Põhjusteks, miks osa Tallinna Panga kliente ei taha Ühispanka üle tulla, on Lambi sõnul kuulujutud panga kohta, millel puudub tagapõhi. «Igasuguseid asju mõeldakse välja,» ütleb ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing