5. aprill 1998 kell 22:00

Eesti Energia sõlmis reedel suurtehingu

Juhtimiskeskuse uuendamiseks ostetav tark- ja riistvara võimaldab muuta energiasüsteemi toimimist efektiivsemaks, vähendada elektrikadusid ja kütuse tarbimist elektrijaamades, selgitas Eesti Energia keskdispet?ertalituse juhataja Valeri Peterson. Kontrollisüsteem lubab juhtida elektrisüsteemi ka senisest märgatavalt väiksema inimeste arvuga.

Reedel Eesti Energiaga sõlmitud lepinguni jõudis General Electric Harris kolmveerand aastat kestnud võistupakkumise järel, kus esitasid pakkumuse ka Skandinaavia firmad ABB ja IVO ning Saksa firma Siemens.

«Meil ei olnud sihiks osta kõige odavamat süsteemi,» ütles Eesti Energia arendusdirektor Ilmar Jõgi. Otsustamisel oli tähtis, et sama süsteemi kasutavad ka Soome ja Leedu ning loodetavasti valib selle ka Läti. Harrisel on kogemus kaitse- ja kosmosealase süsteemi väljatöötamisega NASA tellimusel. «Sellise partneriga on kindel koostööd teha,» nentis Jõgi.

Konkurss venis pikale seetõttu, et tellisin sõltumatu eksperthinnangu USA konsultatsioonifirmade Electrotec ja EPIC Engineering Inc eeluuringule, põhjendas venimist Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk. Projekti finantseerimine toimub alul Eesti Energia omava-henditest, hilisemad maksed aga plaanitava laenu arvel, teatas ta. Lähiajal plaanib Eesti Energia võtta välispankadest investeeringuteks laenu kokku 50 miljonit dollarit, rääkis Okk.

Põhimakse peab Eesti Energia General Electric Harrisele üle kandma tuleval aastal, kui juhtimiskeskuse riist- ja tarkvara on kohale jõudnud ja lülid eraldi testitud. Viimase osamakse teeb Eesti Energia tuleva aasta lõpul, kui on lõppenud kogu süsteemi töökindluse test, mille järel General Electric Harris on juhtimiskeskuse Eesti Energiale üle andnud. Eesti Energia saab tarnitavale juhtimiskeskusele aastase garantiiaja.

Hetkel kuum