5. aprill 1998 kell 22:00

Eesti spordirõivad edukad Soome kauplustes

Sail & Ski kaubamärgi all müüakse Ilves-Extra suusariietust 230 suuremas Soome sporditarvete kaupluses. Eelmisel aastal kasvas firma käive ligi kaks korda 64 miljoni kroonini. Ekspordiks toodeti 97 protsenti rõivastest.

Firma omanikud on kolm endist orienteerujat Arvo Kivikas, Leho Haldna ja viimase treener Madis Oras.

Igapäevarõivaid õmbleva, 270 töötajaga Ilves-Extra kõrvale on loodud OÜ Ilves-Sport, mis valmistab eritellimusel tippsportlastele võistlusriideid. Selles firmas töötab 60 inimest ja ettevõtte mullune käive oli üheksa miljonit krooni.

Eelmisel aastal Norras peetud orienteerumise maailmameistrivõistlustel kandis 37 riigi koondisest Tartus valmistatud riideid 32.

Lisaks orienteerujatele valmistab Ilves-Sport üsna palju vormiriietust ka hokimeeskondadele. «Kokku on meilt rõivaid tellinud üle 2300 mitmesuguse klubi,» märgib ettevõtte suuromanik Arvo Kivikas.

Kivikase sõnul ainult väikeseid rõivapartiisid spordiklubidele õmmeldes ära ei ela, põhisissetuleku annavad siiski elitaarsed mäesuusarõivad ja talvejoped.

Esimese Eesti õmblusettevõttena juurutasime arvutisüsteemi Dafo, mis võimaldab pidevalt jälgida kogu ettevõtte tegevust rõivamudeli koostamisest kuni valmistoodangu turustamiseni, räägib Ilves-Extra varustusdirektor Leho Haldna. «Saan näiteks kohe teada, kuipalju ja mis värvi ning pikkusega tõmblukke on lähemaks nädalaks vaja tellida,» illustreerib ta seda.

«Oleme kolme aastaga investeerinud seadmetesse ligi 17 miljonit krooni ja meil pole ühtegi üle viie aasta vanust õmblusmasinat,» lausub Arvo Kivikas.

Õmblejad töötavad peamiselt Jaapanist soetatud Brotheri ja Juki õmblusmasinatel. Eelmisel aastal ostis tehas esimese õmblusettevõttena Balti riikides arvutijuhtimisel väljalõikusmasina Vector 5000.

«Varem kulus lukuga tasku valmistamiseks 295 sekundit, nüüd soetasime uue masina, mis teeb selle töö üle kahe minuti kiiremini,» räägib Kivikas.

Rõivatootmine on Kivikase sõnul hooajatöö. Näiteks 70 protsenti toodangust tuleb tellijale üle anda augusti ja oktoobri vahel, ülejäänud jaanuaris-veebruaris.

«Ega me põllumeestest nii väga erinegi, sõltume samuti ilmastikust,» seostab Kivikas suusarõivaste müügiedu lumerohkusega. Tema sõnul valmistab Ilves-Extra praegu rõivaid juba sügishooajazks.

«Kuigi tegime möödunud aastal kõva hüppe, oleksime saanud veel rohkem müüa, aga tootmisvõimsus ei lubanud,» kõneleb Ilves-Extra müügidirektor Madis Oras. Tänavu kavandab rõivafirma 15 protsendi suurust käibekasvu.

«Tänavu tahame rohkem toota ka kohalikule turule ja minna Lätti ning Leetu,» lisab Arvo Kivikas.

Hetkel kuum