13. aprill 1998 kell 22:00

Insaiderlusest offshore-äriühingu kaudu

Insaiderluse piiramiseks Eestis pakkus Äripäeva juhtkiri (13.04.98) välja idee piirata offshore-äriühingute väärtpaberikontode avamist seni, kuni offshore-äriühing pole avalikustanud oma omanikkonda.

Sel piirangul ei ole kahjuks mingit praktilist väärtust. Enamus offshore-äriühinguid ei tee arvatavasti saladust oma omanikest, kelleks on suure tõenäosusega keegi John Smith.

Eesti ametivõimudel puudub reaalne võimalus kontrollida, kas John Smithi puhul on tegemist reaalse omanikuga või omanike juhiste alusel tegutseva variisikuga. Enamik offshore-riike pakub ettevõtjatele võimaluse kajastada äriregistris või põhikirjas variomanikke ning tegelike omanike andmeid võiks leida vaid mõne advokaadibüroo lauasahtlist.

Samase situatsiooni looks skeem, kus siseinfo saaja andmete alusel teostaks tehinguid siseinfo saaja sõber. Kuna sõpra ei loeta seotud isikuks, ei saa teda süüdistada insaiderluses. Kas tuleks enne väärtpaberikonto avamist lasta isikutel deklareerida ka kogu oma tutvusringkond?

Skeemidel ei ole sisulist vahet. Offshore-äriühingu kasutamine võib anda aga insaiderile lisaks just ka mõningaid maksueeliseid.

Hetkel kuum