5. mai 1998 kell 22:00

Maksuamet nõuab Läänemaa firmalt 600 000 krooni

Läänemaa maksuameti peadirektor Eerik Ojakäär ütles, et Impexmar tõi eelmise aasta nelja kuu jooksul Eestisse 127 sõiduautot ja müüs need Tallinnas ja Haapsalus alla turuhinna. Põhjuseid, miks autosid müüdi tunduvalt alla turuhinna, firma raamatupidamine ei sisaldanud, selgitas Ojakäär.

Läänemaa maksuameti juht ütles, et osa autode väljalaskeaasta oli 1995, kuid ainult üks auto müüdi Impexmari raamatupidamise andmetel kallimalt kui 20 000 krooni. Samas selgub kohtuotsusest, et kolm tunnistajat ostsid endale heas tehnilises korras sõiduauto 45 000--65 000 krooni eest. Impexmari raamatupidamises olid need tehingud kajastatud 7000--12 000 krooni väärtuses, seejuures kõige kallimalt edasimüüdud auto hind oli firma raamatupidamise andmetel 7000 krooni.

«Kui maksuamet leiab, et kauba deklareeritud maksustatav väärtus on turuhinnast väiksem, võib maksustatavaks väärtuseks määrata turuhinna,» sõnas Eerik Ojakäär. Tehniliselt mittekorras autode puhul on madalam müügihind õigustatud, lisas ta.

OÜ Impexmar esindaja ja maksumaksjate liidu esimees Enn Roose väidab, et firma müüdud autod ei olnud tehniliselt korras ja nende madal müügihind on õigustatud.

Eerik Ojakääru kinnitusel leidis kohtus tõendamist vaid kaheksa sõiduauto amortiseerumine 127st.

«Kui Impexmar Lääne halduskohtu otsuse edasi kaebab, peab ta leidma tõendusmaterjali ka ülejäänud 119 auto osas,» lausus Roose.

«Ärilisel teel on tagantjärele võimalik saada igasuguseid tõendeid,» väitis Eerik Ojakäär. «Mina kohtunikuna selliseid tõendeid ei arvestaks, sest autode müügist on möödunud ligi aasta. Nii pika aja peale ei ole lihtsalt võimalik kindlaks teha, kas auto oli müümise hetkel korras või mitte.»

Impexmaril on õigus kaevata kohtuotsus edasi veel kahe päeva jooksul.

Hetkel kuum