5. mai 1998 kell 22:00

Saksa mark sattus eile hoogu

Kui tavaliselt kipuvad turud igasugustele uudistele üle reageerima, siis seekord jäädi kähmluse suhtes Euroopa keskpanga presidenditooli pärast suhteliselt külmaks. Dollari kurss langes esmaspäeval Saksa marga suhtes umbes penni võrra ning eile alustati Euroopas enam-vähem samalt tasemelt, kus päev varem lõpetati. Arvestades, et Jaapani turg oli nii eile kui esmaspäeval ning Briti turud olid samuti esmaspäeval suletud, oli kauplemine valuutaturul tagasihoidlik ning dollari ühepennist kõikumist võib nimetada peaaegu olematuks.

Peamiseks ohuks, mis turgusid vaevab, on küsimus, kas Saksamaa liidupank tõstab lähitulevikus intressimäära ning missugune on uue keskpanga monetaarpoliitika. See, et Jean-Claude Trichet võib saada nelja aasta pärast panga presidendiks, teeb turgusid veidi ärevaks, samas on kõik keskpanga nõukogu liikmed (Trichet kaasa arvatud) tuntud karmi rahapoliitika pooldajatena. Ükskõik, kas Wim Duisenberg astub tagasi või mitte (teise võimaluse kohta on kahel päeval tulnud vihje Saksamaa rahandusministrilt Theo Weigelilt ja Buba nõukogu liikmelt Klaus-Dieter Kuehbacherilt), euro jääb range fiskaalpoliitikaga majandustsooniks.

Oht, et Buba lähiajal intresse tõstab, sai selgeks pärast Taani keskpanga samasisulist otsust eile keskpäeval. Kuigi intressitõstmise vajaduseks öeldi sisemajanduslikud põhjused, ei jäänud turud seda uskuma ning Saksa marga kurss tõusis 1,7695 USD/DEMini, mis on marga viimase kolme kuu kõrgeim kurss. Jeeni suhtes tõusis DEM viimase 15 kuu kõrgeimale tasemele.

Hetkel kuum