12. mai 1998 kell 22:00

Jaak Leimann leiaks toetuse

Endine EP nõukogu esimees Uno Mereste: kroon on praegu tõsises ohus

Koonderakonna fraktsiooni esimees Mati Meos ütles, et on arutatud Leimanni kandidatuuri ning Koonderakond toetaks teda.

Reformierakonna esimehe Siim Kallase sõnul poleks Leimann kõikidest variantidest parim, kuid leiaks opositsiooni toetuse.

Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar ütles, et maapoliitikud näeksid järelevalveorgani juhina meelsasti majandusprofessor Janno Reiljanit, kuid ka riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju kandidatuur rahuldaks neid.

Janno Reiljan ütles, et ta nõustub kandideerima nõukogusse, kuid ei soovi nõukogu esimehe kohta. «Ma ei läheks riigikogus läbi, sest ajakirjandus on ebaõiglaselt maalinud minust Eesti Panga vaenlase kuju,» ütles Reiljan. Reiljan lausus, et ta ei toeta vastupidiselt levinud arvamusele krooni devalveerimist ja keskpanga valuutareservi sidumist riigieelarvega. «Olen rääkinud krooni ujuvast vahetuskursist, mis viiks pigem krooni revalveerimisele,» selgitas ta.

Reiljani sõnul oleks parim kandidaat keskpanga järelevalveorgani etteotsa Olev Raju, sest Raju on makromajanduse tugev asjatundja. «Leimann on tugev ettevõtlusmajanduse spetsialist, kuid makromajanduslikest teadmistest jääb tal vajaka,» ütles Reiljan.

Raju ei soostunud kommenteerima oma võimalikku kandideerimist keskpanga nõukogu esimehe kohale. «Esimees peab tulema poliitilistest ringkondadest ja olema tuntud isik,» ütles ta.

Endine keskpanga nõukogu esimees Uno Mereste ütles, et kroon on oma ajaloos praegu teist korda tõsiselt ohus, sest nõukokku võivad sattuda sotsialismi poliitökonoomiast lähtuvad inimesed. «Esimest korda oli kroon tõsiselt ohus, kui mõõdukas Mihkel Pärnoja tegi riigikogule ettepaneku siduda Eesti Panga eelarve riigieelarvega. Asjatundmatutest poliitikutest koosnev panganõukogu annab halvema tagasilöögi, kui Eesti Panga ajutisest järelevalveorganist ilmajäämine,» ütles Mereste.

President peaks Mereste sõnul esitama uuesti poole aasta eest riigikogus tagasi lükatud Raimund Hagelbergi kandidatuuri. «Kui mina oleksin president, siis käituksin nagu Jeltsin ja läheksin parlamendiga julgesse vastuollu,» ütles Mereste.

Siim Kallas ütles, et kui president ei jõua järgmiseks nädalaks nõukogu esimehe kandidaati nimetada ja keskpank jääb järelevalveorganita, võtavad rahvusvahelised audiitorid seda kui Eesti ebastabiilsuse ja finantsriski suurenemise märki. Kallas süüdistas tekkinud kriisis valitsuskoalitsiooni saamatust ning presidenti, kes soovib juhtivatele kohtadele seada endale ustavaid poliitikuid.

Reiljan ütles, et Eesti rahapoliitikal seisavad ees rasked ajad. «Panganõukogu ümber tekkinud kriis on ohu märk. Pankade aktsiad langevad, sest need, kes rahaasju mõistavad, müüvad pankade aktsiaid,» ütles Reiljan.

Presidendi pressiesindaja Epp Alatalu ütles, et president otsib keskpanga nõukogu esimehe kandidaati, kuid ei soovinud avalikustada, kellega läbirääkimisi peetakse ja millal kandidaat riigikogule kinnitamiseks esitatakse.

Hetkel kuum