14. mai 1998 kell 22:00

G8 tippjuhid Birminghamis

Ehkki nii 1987. a Toronto, 1993. a Napoli kui ka 1996. a Lyoni tippkohtumise otsuste alusel on maailma vaesemate riikide võlakoormat miljardite dollarite võrra kärbitud, on suur osa vaesemaid riike sunnitud endiselt suunama oma eksporditulu võlgade kustutamisele, selle asemel et kasutada seda majanduse arendamiseks. Kuna Suurbritannia on olnud selles vallas üks aktiivsemaid, siis soovib ta Birminghamis anda vaeste riikide võla kustutamisele uue poliitilise tõuke. Et kõik G8 riigid -- USA, Jaapan, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Itaalia, Kanada ja Venemaa -- ei jaga päriselt brittide seisukohta, on Briti peaminister Tony Blair ja rahandusminister Gordon Brown toonitanud, et võlakoorma kärpimine «ei ole sugugi tasuta lõuna». Soodustusi saavatelt riikidelt nõutakse vastutasuks, et nad peavad alustama laiaulatuslikke reforme ja rajama majanduskasvule kindla aluse.

G8 tippkohtumise päevakorras on ka Aasia majanduskriis, mille tagajärjel paljude Aasia riikide valuutad nõrgenesid ja hulgaliselt panku-firmasid pankrotistus suurvõlgade tõttu, ning selle mõjud maailma finantssüsteemile.

G8 kohtumise üks ülesandeid on pakkuda ideid maailma finantssüsteemi reformimiseks, et see suudaks edaspidi säherdused kriisid juba eos lämmatada, ütles Briti peaministri pressiesindaja.

G8 riikide liidrid vaatavad läbi läinud nädalavahetusel Londonis kohtunud rahandus- ja välisministrite soovitused, mille eesmärk on kehtestada uued rahvusvahelised reeglid riikide majanduspoliitika läbipaistvuse suurendamiseks, kapitalivoogude liikumise vabastamiseks tõketest ning keskpankade järelevalve lisamiseks.

Kohtumisel tuleb arutusele ka see, kuidas panna piir kõrgtehnoloogilistele kuritegudele, mis ÜRO andmetel läheb arenenud riikidele maksma 2% nende rahvatulust. Kasutades uusimat tehnoloogiat, tegutsevad küberkurjategijad üle rahvusriikide piiride, varastades raha ja infot. Seetõttu on vajalikud riikide ühisaktsioonid.

Kaheksa juhtiva riigi liidrid mõistavad kindlasti hukka India äsjased tuumakatsetused, kuid on väheusutav, et nad töötaksid välja ühised India vastased sanktsioonid, ütles pressiesindaja.

Miljoni elanikuga tööstuslinn Birmingham, mis on Briti suuruselt teine linn, on kulutanud tippkohtumise ettevalmistamiseks 213 mln Eesti krooni. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum