20. mai 1998 kell 22:00

Uued elektrihinnad viivad Eesti Energia kahjumisse

Järgmise aasta 1. jaanuaril hakkab kehtima keskmine elektrienergia piirhind 57,8 senti kWh kohta ilma käibemaksuta, kasvades 13 protsenti võrreldes praeguse hinnaga 51 senti kWh. Kodutarbijale on uus hind käibemaksuga senise 65 sendi asemel 75 senti kWh kohta.

Uute hindade kehtestamisel on arvestatud hetkeolukorda ja tarbijate võimalusi elektri eest tasuda, ütles energiaturu inspektsiooni juht Allan Sepp. «Seda hinnatõusu protsendi numbrit ei tahaks lasta väga kaugele üle aasta inflatsiooni numbri,» sõnas ta.

Majandusminister Jaak Leimann ja Allan Sepp väljendasid eile veendumust, et järgmise aasta alguses toimuv hinnatõus jääb sellel sajandil viimaseks.

ASi Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive ütles, et ehkki Eesti Energia taotles elektrienergia keskmiseks hinnaks 63,1 senti kWh, oli viimaseks taotluseks keskmine hind 58,5 senti kWh (kodutarbijale 80 senti kWh) ja seda taotlust aktsepteeris ka Eesti Energia nõukogu. «See oleks majanduslikult veel normaalne hind olnud,» sõnas Liive.

63,1sendise keskmise hinna kehtestamine veel sellel aastal oleks toonud aasta lõpuks 20 miljoni krooni suuruse kasumi.

Eile väljaöeldud uue hinnaga 57,8 senti kWh kaotab Eesti Energia võrreldes plaanituga 110 miljonit krooni ja selle aasta lõpetab Eesti Energia 75 miljoni krooni suuruse kahjumiga, märkis Liive.

Kui sellel aastal ei oleks oluliselt kokku hoitud, võiks rääkida ka ligi 200 miljoni kroonisest kahjumist, tunnistas Liive.

Järgmisel aastal teenib Eesti Energia oodatust madalama hinnatõusu tõttu plaanitust umbes 200 miljonit krooni vähem, lisas Liive.

Sellel aastal on kavatsus Eesti Energiasse investeerida ühtekokku miljard krooni, järgmisel aastal 1,5 mld ja ületuleval aastal 1,8 mld krooni.

Eesti Energia möödunud aasta netokäive on auditeerimata andmeil 3,4 miljardit krooni ning puhaskasum 60--70 miljonit krooni.

Hetkel kuum