26. mai 1998 kell 22:00

Hoiupangale miljon krooni trahvi

Aktsiaturu eksimused said börsilt karistuse

Rahandusminister Mart Opmann on varem öelnud, et börsi poolt ettevõttele määratav paras trahvisumma suure rikkumise eest võikski olla miljon krooni.

Börsi reglemendile ei vastanud Hoiupanga esitatud Daiwa laenuga seotud informatsioon. Samuti edastasid mõlemad pangad 24. aprillil ühinemisteate liiga hilja.

Hoiupanga aktsionär Ignar Fjuk ütles, et see otsus on kõige lihtsam, kus õpetaja paneb kaardikepiga ulakale õpilasele vastu näppe, kui pahandus on juba tehtud. Ta lisas, et ettevõtetel peaks olema aukartus börsi ees, et ei tekiks mõttevälgatustki seadust rikkuda.

Fjuk lausus, et kuigi börsi noteerimiskomisjoni osas on otsus positiivne, kaotavad selles jälle väikeaktsionärid, kelle taskust see miljon tuleb. Vastutust peaksid kandma konkreetsed isikud, kes süüdi on, mitte organisatsioon.

Farmaatsiatehase aktsiatehingutega üle miljoni krooni kahju saanud Andrus Rand otsustas 30 000 krooni riigilõivu maksta ja ettevõtte kohtusse kaevata.

Valga endine linnapea Meelis Atonen ütles, et on tervitatav, kui väikeaktsionärid pöörduvad oma õiguste kaitseks kohtusse. Atonen lisas, et ettevõtte vastu suunatud kahjunõue tähendab seda, et kohtu positiivse otsuse korral tuleb raha aktsionäride endi taskust. Ta nägi ainsa võimalusena konkreetse ettevõtte juhi vastu kriminaalasja algatamist, mis annaks ehk moraalse, kuid mitte rahalise rahulolu.

Andrus Randa esindav endanimelise õigusbüroo omanik Illar Hallaste ütles, et farmaatsiatehase vastu esitatakse hagi pärast selle juriidilist ekspertiisi. Hallaste sõnul on ekspertiis vajalik, et olla kindel selle täielikus korrektsuses.

Hallaste sõnul pole Hoiupanga vastu kohtuasja algatamiseks veel keegi tema poole pöördunud.

Ignar Fjuki sõnul on Hoiupank ja farmaatsiatehas ühed eredamad näited, aga tõsisem etteheide tuleks teha börsile ja meie väärtpaberituru järelevalvesüsteemile. Börsil noteeritud firmadel on lastud tegutseda, nagu nad ise tahavad.

Fjuki sõnul oleks ainuke lahendus olukorrale plats puhtaks ja uued tegijad.

Tallinna väärtpaberibörsi tegevjuhi Helo Meigase sõnul peaks taoliste juhtumitega tegelema väärtpaberijärelevalve, mitte börs.

Börsi võimalik kõige karmim karistus on ettevõtte aktsia noteerimise lõpetamine, kuid see oleks aktsionäridele vastu töötamine, sest ettevõte ei oleks siis üldse kohustatud informatsiooni avaldama, lausus Meigas.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütles, et Hoiupanga küsimuses on inspektsioon Hoiupanga fondide koha pealt oma arvamuse öelnud.

Mägi lisas, et inspektsioon ei saa praegusel juhul ametlikku seisukohta võtta, sest seadust ei ole. Me ei saa öelda, kas keegi on seadust rikkunud või mitte, kui seadust ei ole. Inspektsioonil on võimalus küsida informatsiooni Hoiupanga emissiooni garanteerimise ja selle tasude kohta. Ainus alus selleks on ajakirjanduses avaldatud informatsioon.

Hetkel kuum