Kuidas oma arvuti kiiremaks teha

03. juuni 1998, 00:00

Kui arvuti aeglaseks jääb või hakkab tihti kinni jooksma, siis on kindlasti hea lahendus minna poodi ning uus ja kiirem osta. Sellel on aga ka puudusi -- raha kulub palju, kogu tarkvara tuleb uue arvuti peale üle kolida, vana arvuti tuleb utiliseerida ja teid võidakse hakata tõusiklikkuses süüdistama. Palju praktilisem oleks arvuti lihtsalt korra hoolitsevalt üle käia ja mälu juurde osta.

Kõige levinum põhjus, miks arvuti aeglane tundub, on ebapiisav mälu. Kui arvutis on Win95 ja 16MB mälu, siis sama lisamine annab efekti märksa enam kui protsessori vahetamine kiirema vastu. Kui on aga soov kasutada arvutit nii, nagu MS Office'i loojad asja ette on näinud, st korraga on lahti kolm-neli-kuus programmi, siis maksaks kindlasti mälu 64 MB peale upitada. 32MB mälukaardid maksavad veidi üle tuhande krooni, nii et sellele kuluv summa ei ole erilist märkimist väärt.

Lokaalsel kõvakettal asuvate failidega töötades kipub ketas fragmenteeruma, fail laotub laiali üle ketta mitmete juppidena, mis muudab ligipääsu aeglasemaks. Win95 all on lahenduseks käivitada Start> Prorgams>Accessories>System Tools>Disk Defragmenter. Kui on installeeritud Microsoft Plus!, siis on võimalik käivitada agent, mis ise öösiti ketast korrastab. WinNT vajab aga eraldi utiliiti nimega DiskKeeper. Lite-versioon on tasuta saadaval Windows NT süsteemitarkvara tootva Sunbelti veebilehel (www.sunbelt-software.com), Eestis müüakse ka täisversiooni.

Kontrollige oma arvutis ka seda, kuidas on lood taustatarkvaraga. Salvestage igaks juhuks kõik oluline ja vajutage Win95 all korraks ctrl-alt-del (hoides all ctrl- ja alt-klahve, vajutage korraks del; dialoogist saab hiljem välja cancel-nuppu klikkides). Selle peale tuleb lahti Close Programi dialoog, kus on näha kõik käivad programmid.

Minul on selles nimekirjas hetkel Windows Explorer (Win95 kasutajaliides) ja Word. Ma ei imestaks, kui harju keskmises arvutis see nimekiri korraga ekraanile ei mahu -- nimekiri programmidest, mis kõik veidi arvutiaega küsivad ning omavahel konflikti võivad sattuda. Osa neist on kindlasti vajalikud, enamik aga tarbetud pudividinad.

Palu oma tugihingelt, et ta aitaks su arvuti rämpstarkvarast puhastada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing