9. juuni 1998 kell 22:00

Forekspangal suurim aktsiarisk

Forekspanga aktsiatesse ja osakutesse tehtud investeeringud on veebruari lõpu 142 miljonilt kroonilt tõusnud 223,8 miljonile kroonile. Aktsiaportfell on Forekspangal ligi neljandiku võrra suurem kui 177,5 miljoni krooni suurune omakapital. Aktsiahindade langusest ja ka muust majandustegevusest tekkiv kahjum kaetakse panga omakapitali arvel, seega võib järsu aktsiahindade languse korral muutuda omakapital nii väikseks, et pank ei vasta enam normatiividele.

Eneli Kallman pangainspektsioonist lausus, et konkreetset piirmäära aktsiaportfelli suurusele ei ole kehtestatud ja kui kapitali adekvaatsuse nõue on täidetud, ei ole omakapitalist suurem aktsiaportfell lubamatu. Forekspanga kapitali adekvaatsus oli mai lõpus ligi 12%.

Kallman lisas, et alates juulist peavad pangad aktsia kauplemisportfelli hindamisel arvestama ka tururiske. Uue koefitsiendiga hinnatud aktsiaportfellid hakkavad vähendama panga kapitali adekvaatsusnäitajat.

Forekspanga eelarve ja planeerimise osakonna juhataja Piret Villman lausus, et panga aktsiaportfell on mais suurenenud rahaturufondi osakute arvel.

Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk ütles, et panga juhatus on otsustanud pärast maikuu 21,5 miljoni krooni suurust kahjumit aktsiaportfelli vähendada, kuid kui suures ulatuses ja millal, ei soostunud ta avaldama. Lukk märkis, et selliste andmete avaldamine oleks väärtpaberituruga manipuleerimine.

EstiB-Talinvesti Varahalduse portfellihaldur, endine Forekspanga analüüsiosakonna juhataja Mihkel Õim lausus, et pangad ei peaks endale sellist aktsiaportfelli lubama, mis ületab nende majandustegevuseks vajaliku piiri. Ka aktsiaoptsioonide ja klientide ostukorralduste täitmiseks oleks tema hinnangul võimalik aktsiaid turult osta.

Hansapanga veebruarikuu 199,2 miljoni kroonine aktsiaportfell moodustas panga omakapitalist viiendiku. Mai lõpuks oli panga portfell kahanenud 133,6 miljoni kroonini ja moodustas omakapitalist ligi 12 protsenti.

Hoiupanga aktsiaportfell on küll kolme kuuga 33 miljoni krooni võrra vähenenud, kuid ligi 200 miljoni krooni eest aktsiaid moodustab panga omakapitalist viiendiku ehk veebruariga võrreldes protsendi võrra enam.

Tallinna Panga aktsiaportfell moodustas veebruaris omakapitalist veidi üle viiendiku, Ühispangal oli vastav näitaja 30%. Kaks viimati mainitut ei ole oma maikuu tulemusi veel avaldanud.

Hetkel kuum