10. juuni 1998 kell 22:00

Sonera kasvuruum asub välismaal

Praegu annab välistegevus umbes viis protsenti müügikäibest.

«Mobiilside osas peab juurdekasv tulema välismaalt, sest Soomes on mobiilsidekate juba selle aasta lõpus 50 protsenti,» ütles Sonera rahvusvaheliste turgude direktor Kaj-Erik Relander.

Viie aastaga tahab Sonera välismaale investeerida vähemalt 500--600 miljonit dollarit, ehk umbes niisama palju kui aastatel 1993--1998.

Soome Kauppalehti kirjutab, et Sonera peab praegu läbirääkimisi Eesti valitsusega Eesti Telekomi erastamiseks. Lähiajal on välisinvestoritele plaanis müüa 49 protsenti aktsiatest. Oma kontrolli alla jätab firma 51 protsenti aktsiatest.

«Meile on oluline, et valdusfirma Eesti Telekom erastatakse ja viiakse börsile,» ütles Relander.

Sonera ja Rootsi Telia tahavad suurendada osalust ka Telekomi tütarfirmades Eesti Telefonis ja Eesti Mobiiltelefonis, kus neile praegu kuulub kokku 49 protsenti aktsiatest. Soneral ja Telial on Telekomi tütarfirmade aktsiatele eelisostuõigus.

«Sonera tahab oma turuosa Eesti telesideturul suurendada,» ütles Relander.

Eesti kõrval huvitab Sonerat ka Leedu Telekomi erastamine. Koos Teliaga konkureeritakse Teledanmarki vastu 60protsendilisele osalusele.

Relanderi sõnul otsib Sonera veel kasvavaid turge. Nendeks on Aasia kõrval veel Ida-Euroopa, Türgi ning samuti USA.

«Meid huvitavad Tai ja Vietnami veel arenemata turud ning Hiina,» ütles ta. Samuti konkureerib firma mobiilsidelitsentsi saamiseks Lõuna-Aafrikas.

Vene turgu peab Sonera keeruliseks. Praegu kuulub Sonerale Vene North-West GSMis 23,5 protsenti. Sealsel turul edasijõudmiseks tuleb teha koostööd tugeva kohaliku partneriga, kommenteeris Relander. BNS-KL-ÄP

Hetkel kuum